Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

29 VI 2006 - Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»

Złożyli najwyższe świadectwo wiaryDrodzy Bracia i Siostry!

Dziś uroczyście oddajemy cześć świętym Piotrowi i Pawłowi, «apostołom Chrystusa, kolumnom i fundamentowi miasta Bożego», jak śpiewamy w dzisiejszej liturgii. Ich męczeńską śmierć uznaje się za prawdziwy moment narodzin Kościoła rzymskiego. Obydwaj apostołowie złożyli najwyższe świadectwo w niewielkim odstępie czasu i w nieodległych miejscach, jeden po drugim — tu, w Rzymie, ukrzyżowano św. Piotra, a następnie ścięto św. Pawła. Ich krew złączyła się niczym w jednym świadectwie, danym Chrystusowi, pod którego wpływem św. Ireneusz, biskup Lyonu, w połowie II w. pisał o «Kościele założonym i ustanowionym w Rzymie przez dwóch pełnych chwały apostołów Piotra i Pawła» (Przeciw herezjom, 3, 3, 2). Nieco później Tertulian z Afryki Północnej wyrażał uznanie: «Jakże błogosławiony jest ten Kościół rzymski! Sami apostołowie przez swą krew wlali weń całą doktrynę» (Preskrypcja przeciw heretykom, 36). Dlatego też biskup Rzymu, następca apostoła Piotra, pełni szczególną posługę w służbie jedności doktrynalnej i pasterskiej Ludu Bożego na całym świecie.

W tym kontekście lepiej można też zrozumieć znaczenie obrzędu, którego tradycyjnie dokonaliśmy dziś rano podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra, a mianowicie nałożenia arcybiskupom metropolitom paliusza, starożytnego elementu stroju liturgicznego, który wyraża szczególną jedność tych pasterzy z następcą Piotra.

Serdecznie pozdrawiam czcigodnych braci arcybiskupów i osoby, które im towarzyszą, was zaś wszystkich, drodzy bracia i siostry, zachęcam do modlitwy za nich i za powierzone im Kościoły. Naszą radość pogłębia dziś dodatkowo inny fakt: obecność w Rzymie z okazji uroczystości Świętych Piotra i Pawła specjalnej delegacji wysłanej przez Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I. Jeszcze raz serdecznie witam członków tej delegacji i z serca dziękuję Patriarsze, że poprzez ten gest jeszcze bardziej uwydatnił więź braterstwa istniejącą między naszymi Kościołami.

Niech Maryja, Królowa Apostołów, do której modlimy się z ufnością, wyjedna chrześcijanom dar pełnej jedności. Oby Kościół, który jest w Rzymie, i cały Lud Boży z Jej pomocą i za przykładem św. Piotra i św. Pawła dawali światu świadectwo jedności i odważnego oddania się sprawie Ewangelii Chrystusa.

Apel o pokój w Ziemi Świętej

Z niepokojem śledzę wydarzenia w Ziemi Świętej i modlę się, aby wszyscy porwani zostali jak najszybciej zwróceni swym bliskim. Apeluję do władz izraelskich i palestyńskich, aby przy wielkodusznej pomocy wspólnoty międzynarodowej w sposób odpowiedzialny dążyły do zażegnania konfliktu na drodze negocjacji, bowiem jedynie te mogą zapewnić pokój, którego pragną ich narody.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół jedność Kościoła św. Paweł Rzym arcybiskup św. Piotr metropolita paliusz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W