Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Świętość rodzi się w rodzinie

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 30 sierpnia 2009 — Castel GandolfoDrodzy bracia i siostry!

Trzy dni temu, 27 sierpnia, obchodziliśmy wspomnienie liturgiczne św. Moniki, matki św. Augustyna, uważanej za wzór i patronkę matek chrześcijańskich. Wiele wzmianek o niej znajduje się w Wyznaniach, autobiografii jej syna, jednym z najpoczytniejszych dzieł wszystkich czasów. Dowiadujemy się z nich, że imię Jezusa św. Augustyn wyssał z mlekiem matki i został przez nią wychowany w religii chrześcijańskiej, której zasady pamiętał nawet w okresie duchowego i moralnego zagubienia. Monice, która nigdy nie przestała modlić się za syna i za jego nawrócenie, udało się doczekać jego powrotu do wiary i przyjęcia chrztu. Bóg wysłuchał modlitw tej świętej matki, której biskup Tagasty powiedział: «To niemożliwe, by przepadł syn opłakany tyloma łzami». W rzeczywistości św. Augustyn nie tylko się nawrócił, ale postanowił zostać mnichem i po powrocie do Afryki założył wspólnotę mnichów. Wzruszają i budują ostatnie rozmowy duchowe między nim i matką w zaciszu domu w Ostii, gdzie oczekiwali na statek do Afryki. Św. Monika stała się dla syna «bardziej niż matką, źródłem jego chrześcijaństwa». Przez całe lata jedynym jej pragnieniem było nawrócenie Augustyna, który teraz zamierzał wręcz poświęcić swe życie służbie Bogu. Mogła więc spokojnie umrzeć i rzeczywiście odeszła 27 sierpnia 387 r., w wieku 56 lat, prosząc swoje dzieci, by nie przejmowały się jej pogrzebem, lecz by gdziekolwiek będą pamiętały o niej przed ołtarzem Pana. Św. Augustyn powtarzał, że matka «urodziła go dwa razy».

Historia chrześcijaństwa obfituje w rozlicznych świętych rodziców i autentyczne rodziny chrześcijańskie, których przykład towarzyszył życiu wielkodusznych kapłanów i pasterzy Kościoła. Pomyślmy o świętych Bazylim Wielkim i Grzegorzu z Nazjanzu, którzy należeli do rodzin świętych. Pomyślmy o bliższych nam małżonkach Ludwiku Beltrame Quattrocchim i Marii Corsini, którzy żyli między końcem xix w. i połową xx, beatyfikowanych przez mojego czcigodnego poprzednika Jana Pawła ii w październiku 2001 r., gdy obchodzona była 20. rocznica ogłoszenia Adhortacji apostolskiej Familiaris consortio. Dokument ten, ukazujący wartość małżeństwa i zadania rodziny, pobudza małżonków do szczególnego zaangażowania w dążenie do świętości, które dzięki łasce i sile płynącym z sakramentu małżeństwa, towarzyszy im przez całe życie (por. n. 56). Kiedy małżonkowie wielkodusznie oddają się wychowaniu dzieci, prowadząc je i kierując nimi tak, by odkryły Boży plan miłości, przygotowują żyzną duchową glebę, na której rodzą się i dojrzewają powołania do chrześcijaństwa i do życia konsekrowanego. Widać tym samym, jak głęboko są powiązane i jak nawzajem rzucają na siebie światło małżeństwo i dziewictwo, których wspólne korzenie tkwią w oblubieńczej miłości Chrystusa.

Drodzy bracia i siostry, w tym Roku Kapłańskim módlmy się, «aby przez wstawiennictwo Świętego Proboszcza z Ars rodziny chrześcijańskie stały się małymi kościołami, w których wszystkie powołania i wszystkie charyzmaty, będące darem Ducha Świętego, były przyjmowane i wykorzystywane» (z Modlitwy na Rok Kapłański). Niech nam tę łaskę wyprosi Najświętsza Maryja Panna, do której się teraz razem zwracamy.

Dzień ochrony stworzenia we Włoszech

W przyszły wtorek 1 września będzie obchodzony we Włoszech Dzień ochrony stworzenia. Jest to ważne spotkanie o wymiarze również ekumenicznym, którego tematem jest w tym roku znaczenie powietrza, żywiołu niezbędnego do życia. Podobnie jak podczas audiencji generalnej w ubiegłą środę, wzywam wszystkich do większego zaangażowania w ochronę stworzenia, które jest darem Boga. Zachęcam w szczególności kraje uprzemysłowione do odpowiedzialnego współdziałania, by zapewnić przyszłość planecie oraz by kraje najuboższe nie musiały najdrożej zapłacić za zmiany klimatyczne.

po polsku:

Serdecznie pozdrawiam Polaków zgromadzonych na modlitwie «Anioł Pański». W minionym tygodniu obchodziliśmy wspomnienie świętych Moniki i jej syna Augustyna, którego nawrócenie wyprosiła wytrwałą modlitwą. Niech jej postawa przypomina rodzicom o ich szczególnej roli w wychowaniu dzieci i w formowaniu więzi z Bogiem. Wam wszystkim, a szczególnie rodzicom, wychowawcom i uczniom, na rozpoczynający się nowy rok szkolny z serca błogosławię.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nawrócenie świętość wychowanie rodzina małżeństwo dzieci św. Augustyn wyznania św. Monika Ostia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W