Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Nigdy więcej masowej zagłady ludzkich istnień

11 X 2009 — Przemówienie przed modlitwą «Anioł Pański»Gdy kończymy tę uroczystą Mszę św., południe przypomina nam o modlitwie Anioł Pański. Zanim ją odmówimy, pragnę serdecznie pozdrowić was wszystkich, którzy pobożnie uczestnicząc w kanonizacji, zechcieliście złożyć hołd nowym świętym. W sposób szczególny pozdrawiam przedstawicieli władz wraz z oficjalnymi delegacjami różnych krajów: dziękuję wam za przybycie.

Następnie Papież pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Piotra po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, niderlandzku i po polsku. Zwracając się do wiernych angielskojęzycznych, powiedział m.in.:

Pozdrawiam także grupę osób, które przeżyły ataki nuklearne na Hiroszimę oraz Nagasaki, i modlę się, by świat nigdy więcej nie oglądał masowej zagłady niewinnych ludzkich istot. Niech Bóg błogosławi was wszystkich, a także członków waszych rodzin i bliskich w ojczyźnie.

Po polsku powiedział:

Pozdrawiam serdecznie obecnych tu wiernych z Polski, z kardynałami, arcybiskupami i biskupami. Pozdrawiam wszystkich Polaków, którzy obchodząc dzisiaj tradycyjny Dzień Papieski, mogą radować się darem nowego świętego — Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Jego opiece polecam Kościół w Polsce i cały naród. Niech Bóg wam błogosławi!

Na zakończenie dodał po włosku:

Drodzy bracia i siostry, Najświętsza Maryja Panna jest gwiazdą przewodnią na każdej drodze do świętości. Jej fiat jest wzorem doskonałego przylgnięcia do woli Bożej, a Jej magnificat wyraża pieśń radości Kościoła, który już na tej ziemi cieszy się z wielkich dzieł Boga i w niebie głosi na wieki Jego chwałę. Do Matki Chrystusa zwracamy się z synowską ufnością i prosimy za Jej wstawiennictwem i za wstawiennictwem nowych świętych o pokój i zbawienie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętość Maryja kanonizacja Warszawa Hiroszima Dzień Papieski Nagasaki Zygmunt Szczęsny Feliński arcybiskup Warszawy masowa zagłada

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W