Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Odwagę czerpał z wiary

9 X 2005— Przemówienie Ojca Świętego na zakończenie uroczystościW niedzielę 9 października odbyła się w Bazylice Watykańskiej beatyfikacja kard. Klemensa Augustyna von Galena (1878-1946), biskupa Münsteru, wielkiego świadka Chrystusa w czasach trudnych dla Kościoła i narodu niemieckiego.

Zgodnie z nowymi procedurami beatyfikacji, obrzędom przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins. Po wstępnych modlitwach bp Reinhard Lettmann z Münsteru przedstawił krótką biografię sługi Bożego i poprosił o wpisanie go w poczet błogosławionych. Następnie kard. Saraiva Martins odczytał List apostolski Benedykta XVI dotyczący beatyfikacji kard. von Galena, który podaje, że dniem jego wspomnienia liturgicznego będzie 22 marca. Do Konfesji św. Piotra przyniesione zostały relikwie błogosławionego, a na loggii św. Heleny odsłonięto jego obraz.

Z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Mszę św. koncelebrowało kilkunastu niemieckich biskupów, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Karl Lehmann, metropolita Berlina kard. Georg Maximilian Sterzinski, metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner, nuncjusz apostolski w Niemczech abp Josef Ender. We Mszy św. uczestniczyło też wielu biskupów, biorących udział w XI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów poświęconym Eucharystii.

W Bazylice św. Piotra było ponad 7 tys. wiernych, w większości przybyłych z diecezji münsterskiej, która w tym roku obchodzi swoje 1200-lecie, oraz ok. 550 krewnych nowego błogosławionego. Podczas liturgii śpiewał chór z Münsteru oraz soliści z Berlina.

Na zakończenie Eucharystii do Bazyliki przybył Ojciec Święty, który pomodlił się przed relikwiami bł. Klemensa, a następnie wygłosił krótkie przemówienie do uczestników uroczystości. Nowy błogosławiony — powiedział — «bardziej niż ludzi bał się Boga, który dał mu odwagę, by czynić i mówić to, czego nie odważyli się czynić i mówić inni».

Wieczorem archiprezbiter Bazyliki św. Piotra abp Angelo Comastri odprawił uroczyste Nieszpory ku czci nowego błogosławionego.

Cieszę się, że na zakończenie uroczystości, podczas której kard. hrabia Klemens Augustyn von Galen został zaliczony do grona błogosławionych, mogę spotkać się z wami, przybyłymi tak licznie do Bazyliki św. Piotra, aby złożyć hołd nowemu błogosławionemu. Serdecznie pozdrawiam czcigodnych braci kardynałów i biskupów, szanownych przedstawicieli władz i wszystkich obecnych.

po niemiecku:

Bardzo serdecznie pozdrawiam biskupów i księży, przedstawicieli życia publicznego i wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli do Rzymu z Münsteru i z całych Niemiec. Z radością razem z wami oddaję cześć nowemu błogosławionemu kard. Klemensowi Augustynowi hrabiemu von Galenowi. Wszyscy, a szczególnie my Niemcy jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że obdarzył nas tak wielkim świadkiem wiary, który w mrocznych czasach wskazywał światło prawdy i odważnie przeciwstawiał się tyranii. Powinniśmy jednak zadać sobie również pytanie: Skąd brał się u niego ten rozsądek w czasach, w których mądrzy ludzie ulegli zaślepieniu? Skąd czerpał siłę do walki w momencie, w którym nawet mocne jednostki okazały słabość i bojaźliwość? Rozsądek i odwagę czerpał z wiary, która ukazała mu prawdę i otwierała na nią jego serce i oczy. Bardziej niż ludzi bał się Boga, który dał mu odwagę, by czynić i mówić to, czego nie odważyli się czynić i mówić inni. Błogosławiony dodaje nam odwagi, co więcej, napomina nas, abyśmy dzisiaj na nowo żyli wiarą. Pokazuje nam też, jak można to robić poprzez rzeczy bardzo proste i niepozorne, a przecież wielkie i głębokie. Pamiętamy, że często pielgrzymował pieszo do Matki Bożej w Telgte, że wprowadził wieczystą adorację w kościele św. Serwacego, że w sakramencie pokuty wypraszał często łaskę przebaczenia i ją otrzymywał. Błogosławiony Klemens Augustyn ukazuje nam prostą katolickość, w której Pan przychodzi do nas, otwiera nasze serce i udziela nam w ten sposób daru rozeznawania duchowego, odwagi wiary i radości z tego, że jesteśmy zbawieni. Dziękujemy Panu za tego wielkiego świadka i prosimy, aby nas oświecał i prowadził. Błogosławiony kard. hrabio von Galenie, módl się, zwłaszcza w tej godzinie, za nas, za Kościół w Niemczech i na całym świecie. Amen.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: wolność prawa człowieka pielgrzymka wiara bojaźń Boża odwaga hitlerowcy Munster naziści Klemens Augustyn von Galen Klemens von Galen

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W