Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Podróż apostolska Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii 16-19.09.2010
Benedykt XVI

Niech Bóg błogosławi Walijczykom

Spotkanie z delegacją katolików z Walii. 18 września 2010 — LondynDrogi księże biskupie!

Dziękuję Ekscelencji za gorące słowa powitania, wypowiedziane w imieniu wiernych z Walii. Cieszę się, że mogę oddać hołd temu narodowi i jego prastarym tradycjom chrześcijańskim poprzez poświęcenie mozaiki św. Dawida, patrona mieszkańców Walii, oraz zapalić świecę umieszczoną w dłoni figury Matki Bożej z Cardigan.

Św. Dawid był jednym z wielkich świętych vi w., owego złotego wieku świętych i misjonarzy tych wysp, a zatem należy do ojców kultury chrześcijańskiej, w której zakorzeniona jest współczesna Europa. Nauki Dawida były proste, ale głębokie: słowa, które powiedział na łożu śmierci do swoich mnichów, brzmiały: «Bądźcie pełni radości, zachowajcie wiarę i róbcie rzeczy zwyczajne». Właśnie te zwyczajne rzeczy ukazują naszą miłość do Tego, który nas umiłował jako pierwszy (por. 1 J 4, 19), i jednoczą ludzi we wspólnocie wiary, miłości i służby. Niech przesłanie św. Dawida z całą swoją prostotą i bogactwem wciąż będzie słyszalne w dzisiejszej Walii i niech budzi w sercach jej mieszkańców odnowioną miłość do Chrystusa i Jego Kościoła.

Na przestrzeni stuleci Walijczyków wyróżniało nabożeństwo do Matki Bożej; świadczą o tym wyraźnie bardzo liczne miejsca w Walii, zwane «Llanfair» — Kościół Maryi. Gdy zbliża się moment, w którym zapalę świecę trzymaną przez Matkę Bożą, modlę się, aby dalej wstawiała się u swego Syna za wszystkimi mieszkańcami Walii. Niech światło Chrystusa nadal ich prowadzi i nadaje kształt życiu i kulturze tego narodu.

Niestety, nie mogłem podczas tej wizyty udać się do Walii. Mam jednak nadzieję, że ta piękna figura Matki Bożej, która wróci teraz do narodowego sanktuarium w Cardigan, stale będzie przypominać o głębokiej miłości Papieża do Walijczyków i o tym, że zawsze jest z nimi, zarówno w modlitwie, jak we wspólnocie Kościoła.

Bendith Duw ar bobol Cymru! Niech Bóg błogosławi Walijczykom!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Maryja Wielka Brytania Anglia Walia Podróż Benedykta XVI do Anglii podróż apostolska do Wielkiej Brytanii pielgrzymka do Wielkiej Brytanii św. Dawid Cardigan Cardigan
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W