Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Benedykta XVI do Hiszpanii 6-7.11.2010
Benedykt XVI

Modlitwą i sercem
obejmuję wszystkich Hiszpanów

7 XI 2010 — Ceremonia pożegnalna na barcelońskim lotniskuWasze królewskie wysokości, księże kardynale metropolito Barcelony, księże kardynale przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Episkopatu, księża kardynałowie i bracia wbiskupstwie, panie premierze, szanowni przedstawiciele władz państwowych, regionalnych ilokalnych, drodzy bracia i siostry, wszyscy przyjaciele!

Bardzo dziękuję. Chciałbym w tych krótkich słowach zawrzeć uczucia wdzięczności, które żywię w sercu, kończąc moją wizytę w Santiago de Compostela i w Barcelonie. Serdecznie dziękuję ich królewskim wysokościom za to, że zechcieli tu być obecni. Wdzięczny jestem za miłe słowa, które wasza wysokość był uprzejmy do mnie skierować, a które są wyrazem uczuć tego szlachetnego narodu do Następcy Piotra. Pragnę również wyrazić szczerą wdzięczność przedstawicielom władz, którzy nam towarzyszą, metropolitom Santiago de Compostela i Barcelony, hiszpańskiemu episkopatowi oraz bardzo licznym osobom, które nie szczędząc sił współpracowały, aby ta podróż mogła pomyślnie się odbyć. Z serca dziękuję za wszelkie nieustanne i troskliwe starania, jakimi w tych dniach otaczali Papieża, a które uwydatniają gościnność i życzliwość mieszkańców tej ziemi, tak drogich mojemu sercu.

W Composteli pragnąłem przyłączyć się jako jeden z pielgrzymów do jakże licznych osób przybywających z Hiszpanii, z Europy i z innych miejsc świata do grobu Apostoła, aby umocnić swą wiarę i uzyskać przebaczenie oraz pokój. Poza tym jako Następca Piotra przybyłem, aby utwierdzić w wierze moich braci i siostry. Tej wierze, która u zarania chrześcijaństwa dotarła na te ziemie i zapuściła korzenie tak głęboko, że kształtowała ducha, obyczaje, sztukę i tożsamość ich mieszkańców. Zachowywanie i pomnażanie tego bogatego dziedzictwa duchowego nie tylko świadczy o umiłowaniu przez kraj swojej historii i swojej kultury, lecz jest też najlepszym sposobem przekazywania młodym pokoleniom tych podstawowych wartości, które są konieczne, by budować przyszłość pod znakiem harmonijnego i solidarnego współżycia.

Drogi, którymi pielgrzymi wędrowali przez Europę udając się do Santiago, były bardzo różne; mówili oni każdy swoim językiem i odznaczali się właściwymi sobie cechami, lecz wiara była ta sama. Miała ona wspólny język — Ewangelię Chrystusa. W dowolnym miejscu pielgrzym mógł czuć się jak u siebie. Niezależnie od różnic narodowości wiedział, że jest członkiem jednej wielkiej rodziny, do której należeli inni pielgrzymi i ludność miejscowa, których spotykał na swej drodze. Oby ta wiara zyskała nową moc na tym kontynencie i stała się źródłem inspiracji, oby zaowocowała wzrostem solidarności i służby wszystkim, zwłaszcza grupom ludzi i narodom najbardziej potrzebującym.

po katalońsku:

W Barcelonie z wielką radością poświęciłem bazylikę Sagrada Familia, która w zamyśle Gaudiego jest wyrażeniem w kamieniu chwały Bożej; odwiedziłem też ważną instytucję kościelną o charakterze dobroczynno-społecznym. Są one we współczesnej Barcelonie niejako dwoma symbolami płodności tej samej wiary, która naznaczyła także ducha tego narodu i która poprzez miłość i piękno tajemnicy Boga przyczynia się do kształtowania społeczeństwa bardziej godnego człowieka. W istocie, piękno, świętość i miłość Boga pozwalają człowiekowi żyć w świecie z nadzieją.

po hiszpańsku:

Wracam do Rzymu odwiedziwszy tylko dwa miejsca waszego pięknego kraju. Jednakże modlitwą i myślą pragnąłem objąć wszystkich Hiszpanów bez wyjątku oraz wielu innych ludzi, którzy żyją wśród was, choć tutaj się nie urodzili. Wszystkich was zabieram w swym sercu i za wszystkich się modlę, w szczególności za tych, którzy cierpią, i powierzam ich matczynej opiece Najświętszej Maryi, tak bardzo czczonej i wzywanej w modlitwach w Galicii, w Katalonii i w innych regionach Hiszpanii. Proszę Ją także, aby wyjednała dla was u Najwyższego obfite dary niebieskie, które pomogą wam żyć jako jedna rodzina, prowadzona przez światło wiary. Błogosławię was w imię Pana. Z Jego pomocą spotkamy się w przyszłym roku w Madrycie na obchodach Światowego Dnia Młodzieży. Do zobaczenia.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa kultura ewangelizacja pielgrzymka wiara jedność Barcelona Santiago de Compostela Sagrada Familia Antonio Gaudi Podróż Benedykta XVI do Hiszpanii podróż apostolska do Hiszpanii
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W