reklama

Wielka siła modlitwy

Przemówienie do klarysek w bazylice św. Klary w Asyżu, 17.06.207


Benedykt XVI

Wielka siła modlitwy

Przemówienie do klarysek w bazylice św. Klary

W związku z przypadającą w bieżącym roku 800. rocznicą nawrócenia św. Franciszka w niedzielę 17 czerwca Benedykt XVI udał się do Asyżu, by odwiedzić miejsca związane ze świętym, jego duchowych synów i wspólnotę diecezjalną. Swą pielgrzymkę Papież rozpoczął od wizyty w sanktuarium w Rivotorto, dawnym szpitalu, gdzie św. Franciszek mieszkał ze swoimi pierwszymi towarzyszami. Tradycyjnie jest ono uważane za kolebkę zakonu.

Papieża, który przybył do Rivotorto helikopterem, powitali ordynariusz Asyżu abp Domenico Sorrentino, minister generalny franciszkanów konwentualnych o. Marco Tasca oraz przedstawiciele władz państwowych z premierem Włoch Romanem Prodim.

Z Rivotorto Ojciec Święty udał się do kościoła św. Damiana, przejeżdżając obok sanktuarium św. Marii Magdaleny, gdzie św. Franciszek spotykał się z trędowatymi. W kościele św. Damiana, w którym Biedaczyna z Asyżu usłyszał głos Chrystusa, mówiącego «Idź, napraw mój dom», Benedykt XVI modlił się w ciszy przed Najświętszym Sakramentem i spotkał się z wspólnotą franciszkanów.

Kolejnym etapem pielgrzymki śladami św. Franciszka była bazylika św. Klary w zabytkowym centrum miasta. Ojciec Święty spotkał się w niej z klaryskami, do których skierował krótkie przemówienie, oraz modlił się pod znajdującym się tam słynnym krzyżem z kościoła św. Damiana.

Przy kopii tego samego krzyża na placu przed dolną bazyliką św. Franciszka o godz. 10 Benedykt XVI odprawił Mszę św. dla wiernych z całej diecezji. Przed rozpoczęciem liturgii powitał Papieża abp Sorrentino.

Po Mszy Ojciec Święty udał się na modlitwę do dolnej bazyliki, gdzie znajduje się grób św. Franciszka, a następnie spożył obiad w przyległym do bazyliki klasztorze franciszkanów.

O godz. 16 w sali kapitulnej tegoż klasztoru Benedykt XVI przyjął wspólnotę niemieckich kapucynek z klasztoru Świętego Krzyża w Asyżu i wygłosił do nich krótkie przemówienie.

W bazylice św. Franciszka Ojciec Święty spotkał się z kapitułą generalną franciszkanów konwentualnych i przekazał im swoje przesłanie. Stamtąd udał się do katedry, w której zostali ochrzczeni św. Franciszek i św. Klara. Spotkał się tam z miejscowym duchowieństwem, seminarzystami, zakonnikami i zakonnicami z ponad 50 zgromadzeń, działających na terenie diecezji Asyż-Nocera Umbra-Gualdo Tadino.

Następnie Benedykt XVI złożył wizytę prywatną w bazylice Matki Bożej Anielskiej, gdzie modlił się w niewielkim kościółku zwanym Porcjunkulą, odbudowanym przez św. Franciszka, oraz w kaplicy, zbudowanej w miejscu dawnej infirmerii, w której święty spędził ostatnie dni życia.

Papieską pielgrzymkę do Asyżu zakończyło spotkanie z młodzieżą na placu przed bazyliką Matki Bożej Anielskiej.

Poniżej zamieszczamy papieskie przemówienie do klarysek, homilię oraz rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański».


Po przybyciu do historycznego centrum Asyża Benedykt XVI udał się do bazyliki św. Klary, gdzie spotkał się z klaryskami i wygłosił do nich przemówienie.

Dziękuję za tę piękną pieśń. Jest to pieśń śpiewana w oczekiwaniu na przybycie Pana. A Pan przybywa nieustannie, zatem jest to pieśń na powitanie Pana. My sami wychodzimy Panu na spotkanie.

To spotkanie przywodzi mi na myśl podobne spotkania z przeszłości, które były bardzo piękne i głęboko wpisały mi się w pamięć. Przyglądanie się temu życiu, wypełnionemu miłością do Pana, temu życiu Maryi — którą całkowicie pochłania słuchanie Pana, czyli słuchanie słowa Bożego, skierowanego przez Boga do dzisiejszej ludzkości — jest dla mnie zawsze źródłem wielkiego natchnienia, wielkiego pokrzepienia.

Obchodzimy 800-lecie nawrócenia św. Franciszka. Nawrócenie nie jest jedynie momentem, chwilą życia: jest drogą. I wy idziecie naprzód, poprzedzacie nas na drodze nawrócenia, na drodze, która czasem jest trudna, ale zawsze obfituje w radość w Panu. Miejmy nadzieję, że dzisiaj będzie taki właśnie dzień, który przeżyjemy w radości w Panu. Dzień, w którym Boże słońce, tak pięknie opiewane przez św. Franciszka, będzie rzeczywiście naszym «centrum» i napełni światłem nasze serce i nasze życie. Nie jestem teraz przygotowany, by powiedzieć coś więcej, ale z serca wam dziękuję za wszystko. Asyż jest dla mnie zawsze wewnętrznym punktem odniesienia, bo wiem, że to jest wielka siła modlitwy, wielka siła dla Papieża pełniącego swoją misję sternika nawy Piotrowej, nawy Chrystusa. A zatem, idźmy naprzód z Panem! Modlę się za was, a wy módlcie się za mnie! W ten sposób, mimo fizycznej odległości, pozostajemy w głębokiej jedności! Jeszcze raz dziękuję!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao