Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Ziarno nadziei dla świata

30 I 2009 — Do członków Międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem PrawosławnymBenedykt xvi spotkał się z członkami międzynarodowej komisji zajmującej się dialogiem teologicznym między Kościołem katolickim a starożytnymi Kościołami wschodnimi. Ekumeniczne kontakty i dialog mają przyczynić się do przezwyciężenia podziałów z przeszłości, stać się świadectwem objawionej w chrześcijaństwie tajemnicy jedności Boga w Trójcy Świętej i znakiem nadziei dla Bliskiego Wschodu, naznaczonego tragedią podziałów i konfliktów.

Drodzy bracia w Chrystusie!

Gorąco witam was, członków Międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim a Kościołem Prawosławnym. Na zakończenie tego tygodnia wytężonej pracy możemy wspólnie złożyć Bogu dzięki za niezmienne zaangażowanie, z jakim dążycie do pojednania i jedności duchowej w Ciele Chrystusa, którym jest Kościół. W istocie, każdy z was wnosi w tę misję nie tylko bogactwo własnej tradycji, lecz także zaangażowanie, z jakim Kościoły prowadzą dialog, aby usuwać podziały z przeszłości i umacniać wspólne świadectwo chrześcijan w obliczu ogromnych wyzwań, przed którymi stoją dzisiaj wierni.

Świat potrzebuje widocznego znaku tajemnicy jedności, która łączy trzy Osoby Boskie, a która została nam objawiona dwa tysiące lat temu poprzez Wcielenie Syna Bożego. Konkretność ewangelicznego przesłania w doskonały sposób wyraża Jan, mówiąc, że zamierza oznajmić to, co usłyszał, i opowiedzieć o tym, co ujrzał własnymi oczyma i czego dotykały jego ręce, tak aby wszyscy mieli współuczestnictwo z Ojcem i z Jego Synem, Jezusem Chrystusem (por. J 1, 1-4). Dzięki łasce Ducha Świętego, jednoczącego Ojca i Syna, nasza harmonia w życiu wyraża się w sposób widzialny w Kościele, Ciele Chrystusa, «pełni Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami» (Ef 1, 23), i wszyscy mamy obowiązek zabiegać o to, by był widoczny wobec świata ten zasadniczy wymiar Kościoła. Wasze szóste z kolei spotkanie przyczyniło się do wielkich postępów właśnie w zakresie studiów nad Kościołem jako komunią. Sam fakt, że dialog jest kontynuowany i że co roku jego gospodarzem jest jeden z Kościołów, które reprezentujecie, jest już znakiem nadziei i zachęty. Wystarczy pomyśleć tylko o Bliskim Wschodzie — skąd przybywa tak wielu spośród was — by przekonać się, jak bardzo potrzebne jest prawdziwe ziarno nadziei w świecie poranionym przez dramatyczne podziały, konflikty i ogrom ludzkiego cierpienia.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończyła parę dni temu uroczystość w bazylice poświęconej wielkiemu Apostołowi Pawłowi, na której obecnych było wielu spośród was. Paweł był pierwszym wielkim obrońcą i teologiem jedności Kościoła. Jego wysiłki i zmagania były inspirowane przez pragnienie utrzymania widzialnej, nie tylko zewnętrznej, lecz rzeczywistej i pełnej harmonii pośród uczniów Chrystusa. Dlatego przez wstawiennictwo św. Pawła proszę Boga o błogosławieństwo dla was wszystkich, a także dla Kościołów i narodów, które reprezentujecie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół Katolicki ekumenizm katolicyzm prawosławie Kościół prawosławny Kościół rzymskokatolicki Komisja Wspólna dialog ekumeniczny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W