Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Benedykt XVI

Przesłanie z okazji 100. rocznicy urodzin bł. Matki Teresy z KalkutyMatka Teresa z Kalkuty, założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości, urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopiu, w dzisiejszej Macedonii, zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie w Indiach. Przez prawie pół wieku służyła ubogim, sierotom i umierającym w Indiach. O jej życiu i misyjnej pracy napisano wiele książek, powstały też liczne filmy. Stała się jedną z najbardziej znanych w świecie postaci XX w. W dowód uznania za pracę humanitarną otrzymała w 1979 r. Pokojową Nagrodę Nobla, a rok później najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe Bharat Ratna. Jan Paweł II beatyfikował ją 19 października 2003 r. Z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin bł. Matki Teresy Papież skierował do s. Mary Premy Pierick, przełożonej generalnej Zgromadzenia Misjonarek Miłości, przesłanie, które zamieszczamy poniżej.

Przesyłam Siostrze oraz wszystkim Misjonarkom Miłości serdeczne życzenia z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin bł. Matki Teresy, założycielki waszego zgromadzenia, która była wzorem cnót chrześcijańskich. Ufam, że ten rok będzie dla Kościoła i dla świata okazją do żarliwego dziękowania Bogu za nieoceniony dar, jakim przez całe swoje życie była Matka Teresa, i jakim nadal pozostaje poprzez prowadzone przez was — jej duchowe córki — dzieło nieustającej miłości.

Przygotowując się do tegorocznych obchodów, starałyście się jeszcze bardziej zbliżyć do osoby Jezusa, którego pragnienie dusz gasicie, służąc Mu pośród najuboższych z ubogich. Odpowiadając z ufnością na osobiste wezwanie Pana, Matka Teresa w najwyższym stopniu urzeczywistniła słowa św. Jana: «Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała» (1 J 4, 11-12).

Niech ta miłość wciąż wami powoduje jako jej misjonarkami, abyście nadal wielkodusznie poświęcały swoje życie Jezusowi, którego widzicie i któremu służycie w biednych, odrzuconych i opuszczonych. Zachęcam was, abyście nieustannie czerpały z duchowości i z przykładu Matki Teresy, a idąc w jej ślady, byście odpowiadały na zaproszenie Chrystusa: «Przyjdźcie i bądźcie moim światłem». Uczestnicząc duchowo w uroczystościach z okazji 100-lecia jej urodzin, z wielką miłością w Panu udzielam z serca Misjonarkom Miłości i wszystkim, którym służycie, mego ojcowskiego Apostolskiego Błogosławieństwa.

Benedictus pp xvi

Benedykt XVIopr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłosierdzie ubóstwo pomoc nędza ubodzy Matka Teresa z Kalkuty działalność charytatywna Misjonarki Miłości miłość chrześcijańska
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W