Wydarzenie, które owocuje w całej Europie

Przesłanie Benedykta XVI do abpa Stanisława Dziwisza, 31.08.2005

Z okazji 25-lecia powstania NSZZ «Solidarność» Benedykt XVI skierował przesłanie do metropolity krakowskiego abpa Stanisława Dziwisza, swojego wysłannika na jubileuszowe uroczystości, które odbywały się w Gdańsku 31 sierpnia 2005 r. «Gratuluję Polakom — napisał Papież — że przy wsparciu Kościoła zdobyli się na to zjednoczenie ducha, idei i sił, które owocuje do dziś w całej Europie».

Jego Ekscelencja
Ksiądz Arcybiskup
Stanisław Dziwisz
Metropolita Krakowski

Mija dwadzieścia pięć lat od pamiętnych dni, w których pracownicy Stoczni Gdańskiej, a potem innych zakładów pracy w Polsce dali początek ruchowi związkowemu, który przybrał nazwę «Solidarność». W związku z tą rocznicą na ręce Waszej Ekscelencji, jako mojego wysłannika na jubileuszowe uroczystości, przesyłam moje pozdrowienie tym, którzy brali aktywny udział w tamtych wydarzeniach, i tym, którzy dzisiaj nawiązują do tego dziedzictwa polskiego ruchu robotniczego.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielkie znaczenie w dziejach Polski i w historii całej Europy miało powstanie tego związku zawodowego. Nie tylko w pokojowy sposób dokonał on niewyobrażalnych przemian politycznych w Polsce, wprowadzając naród polski na drogę wolności i demokracji, ale także wskazał innym narodom byłego bloku wschodniego możliwość dążenia do naprawy historycznej niesprawiedliwości, w której wyniku zostały pozostawione za «żelazną kurtyną». Wiem, jak bardzo zależało na tym mojemu wielkiemu poprzednikowi, Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II, aby stało się zadość dziejowej sprawiedliwości i by Europa mogła oddychać dwoma płucami — wschodnim i zachodnim. Wiem, jak bardzo wspierał «Solidarność» swoim autorytetem i przez sprawną dyplomację bronił jej, gdy była taka potrzeba. Wiem też, że chodziło o słuszną sprawę, a upadek Muru Berlińskiego i włączenie do Wspólnoty Europejskiej krajów, które pozostały za nim po drugiej wojnie światowej, jest tego najlepszym dowodem.

Gratuluję Polakom, że przy wsparciu Kościoła zdobyli się na to zjednoczenie ducha, idei i sił, które owocuje do dziś w całej Europie. Serdecznie też życzę, aby wszyscy mogli cieszyć się nie tylko wolnością, ale również ekonomiczną pomyślnością kraju, rodzin i poszczególnych obywateli. Proszę o przekazanie mojego pozdrowienia Władzom Rzeczypospolitej, byłym i obecnym działaczom Niezależnego Związku Zawodowego «Solidarność» oraz innym uczestnikom jubileuszowej uroczystości. Wszystkim z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Castel Gandolfo, 23 sierpnia 2005 r.

Benedykt XVI


Powiew nowego ducha

31 lipca, na zakończenie audiencji generalnej, w słowie do Polaków Ojciec Święty wspomniał o 25. rocznicy powstania «Solidarności».

Witam obecnych tu Polaków. Dziś przypada dwudziestopięciolecie powstania «Solidarności». Dziękuję Bożej Opatrzności za powiew nowego ducha, jaki ten ruch wniósł w dzieje współczesnej Europy. Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy troszczą się o zachowanie sprawiedliwości społecznej i o dobro ludzi pracy. Przekażcie moje błogosławieństwo waszym najbliższym. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama