W obronie godności człowieka

Przemówienie z okazji wręczenia Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka, 16.10.2005

Po modlitwie «Anioł Pański» 16 października 2005 r. Benedykt XVI wręczył Stefanowi Wilkanowiczowi i biskupowi pomocniczemu Pragi Václavowi Malemu Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka wraz z kard. Franciszkiem Macharskim. Do uczestników spotkania Papież wygłosił krótkie przemówienie.

Panie i Panowie!

Pozdrawiam was serdecznie i z radością witam członków Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka, którym kieruje kard. Macharski. Cieszę się bardzo, że mogę wręczyć Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II bpowi Václavowi Malemu oraz prof. Stefanowi Wilkanowiczowi.

Nagroda ta jest przyznawana wybitnym osobistościom, które w różnych częściach świata bronią praw człowieka. Ma na celu zwrócenie uwagi na sytuacje, w których znieważa się godność człowieka, w których panuje przemoc i ucisk. Ów apel jest tym silniejszy, że pochodzi on z miasta, które musiało doświadczyć terroru i cierpień milionów niewinnych ofiar nienawiści.

Mój umiłowany poprzednik Papież Jan Paweł II niestrudzenie i stanowczo potępiał niesprawiedliwość, nierówności, a także materialną i moralną nędzę doświadczane przez poszczególne osoby i całe narody. Z tego powodu nagroda ta nosi jego imię.

Po polsku Papież powiedział:

Serdecznie państwa pozdrawiam. Laureatom gratuluję. Wszystkim z serca błogosławię.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama