Kościół i społeczeństwo liczą na młodzież

Przemówienie podczas spotkania z mieszkańcami Pawii przed katedrą 21.04.2007 (Podróż do Pawii i Vigevano)


Benedykt XVI

21 kwietnia 2007 — Pawia. Przemówienie do zebranych przed katedrą

Kościół i społeczeństwo liczą na młodzież

Pierwsze spotkanie Benedykta XVI z mieszkańcami Pawii odbyło się 21 kwietnia wieczorem, zaraz po przylocie z Vigevano, na placu przed katedrą. Oficjalne przemówienia wygłosili burmistrz miasta Piera Capitelli i przedstawiciel włoskiego rządu minister sprawiedliwości Clemente Mastella. W spotkaniu uczestniczyła licznie zgromadzona młodzież.

Drodzy Bracia i Siostry!

Po popołudniu spędzonym w Vigevano jestem teraz wśród was, w Pawii, na tym placu, którego tło stanowi imponująca majestatyczna katedra z XV w. W tym kościele od stuleci są pieczołowicie przechowywane, niczym w skarbcu, szczątki św. Syriusza, pierwszego biskupa żyjącego na przełomie III i IV w. W obecnej chwili relikwie te znajdują się tymczasowo w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Dziękuję wam wszystkim za to, że czekaliście na mnie i że przyjęliście mnie tak gorąco. Na tym naszym pierwszym spotkaniu pragnę powitać panią burmistrz i ministra Clemente Mastellę, którym jestem wdzięczny za serdeczne słowa, jakie do mnie skierowali. Witam również pozostałych obecnych tu przedstawicieli władz świeckich. Szczególne słowa powitania pragnę skierować do pasterza diecezji bpa Giovanniego Giudiciego, a wraz z nim witam kapłanów, zakonnice i zakonników oraz osoby czynnie oddające się pracy duszpasterskiej.

Szczególnie serdeczne słowa pragnę skierować zwłaszcza do was, drodzy młodzi, którzy tak licznie przybyliście na to moje pierwsze spotkanie z waszą diecezją. Wy jesteście jej nadzieją i przyszłością — dlatego bardzo się cieszę, że ta wizyta zaczyna się właśnie z wami. Dziękuję wam, licznie zgromadzonym, za obecność. Przybywam do was tego wieczoru, aby przypomnieć wam orędzie, które jest zawsze młode, aby wam powierzyć przesłanie, które jeżeli zostaje przyjęte, odmienia życie, odnawia je i wypełnia. W tym okresie wielkanocnym Kościół głosi to orędzie ze szczególną radością: zmartwychwstały Chrystus żyje wśród nas! Również dzisiaj! Iluż waszych rówieśników, drodzy młodzi, spotkało Go na przestrzeni dziejów i stało się Jego przyjaciółmi; poszli za Nim wiernie i własnym życiem dawali świadectwo o Jego miłości!

A zatem nie bójcie się oddać waszego życia Chrystusowi — On nigdy nie zawodzi naszych oczekiwań, bo wie, co kryje się w naszym sercu. Gdy będziecie za Nim wiernie szli, nietrudno będzie znaleźć odpowiedź na pytania, rozbrzmiewające w waszej duszy: «Co mam robić? Jakie zadanie czeka mnie w życiu?» Kościół, który potrzebuje waszego zaangażowania, aby nieść zwłaszcza waszym rówieśnikom orędzie Ewangelii, wspiera was na drodze poznawania wiary i miłości do Boga i do braci. Społeczeństwo, w którym w tych naszych czasach dokonują się niezliczone przemiany, oczekuje waszego wkładu, by budować wspólnotę żyjącą mniej egoistycznie, a bardziej solidarnie, rzeczywiście kierującą się wielkimi ideałami sprawiedliwości, wolności i pokoju.

Taka jest wasza misja, drodzy młodzi przyjaciele! Pracujmy nad umacnianiem sprawiedliwości, pokoju, solidarności, prawdziwej wolności. Niech wam towarzyszy zmartwychwstały Chrystus, a wraz z Nim Maryja Dziewica, Jego i nasza Matka. Niech Matka Boża przez swój przykład i nieustanne wstawiennictwo wspiera was, abyście nie upadali na duchu w chwilach niepowodzeń i zawsze ufali Panu. Jeszcze raz dziękuję wam za obecność i wszystkim z serca błogosławię. Dobranoc i do zobaczenia jutro!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao