Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Benedykt XVI

Z troską o pojednanie, sprawiedliwość i pokój

14 XI 2005 — Do przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala14 listopada 2005 r. w Sali Papieży Benedykt XVI przyjął przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala, międzynarodowej organizacji żydowskiej, która zajmuje się ściganiem nazistowskich zbrodniarzy wojennych. W przemówieniu zwrócił uwagę na wspólne dziedzictwo duchowe chrześcijan i żydów oraz na potrzebę współpracy w służbie całej rodziny ludzkiej.

Drodzy Przyjaciele!

Serdecznie witam w Watykanie przedstawicieli Centrum Szymona Wiesenthala.

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę ogłoszenia Deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate, która ustaliła zasady działalności Kościoła na rzecz lepszego porozumienia między żydami i katolikami. Mamy za sobą trudną i bolesną przeszłość. Teraz jednak stosunki między naszymi dwiema wspólnotami nabierają nowego i bardziej pozytywnego charakteru. Musimy nadal podążać drogą wzajemnego poszanowania i dialogu, czerpiąc natchnienie do działania z naszego wspólnego dziedzictwa duchowego i angażując się w dzieło jeszcze skuteczniejszej współpracy w służbie całej rodziny ludzkiej.

Chrześcijanie i żydzi mogą znacznie przyczynić się do tego, by następne pokolenia potrafiły żyć w zgodzie i szanować godność, którą Stwórca obdarzył każdego człowieka. Podobnie jak wszyscy ludzie dobrej woli na całym świecie, mam nadzieję, że w tym stuleciu nasz świat uwolni się od konfliktów i przemocy oraz że zostaną zasiane ziarna, które w przyszłości zaowocują pojednaniem, sprawiedliwością i pokojem. Proszę Boga, aby wam wszystkim obficie błogosławił.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Żydzi pokój dialog międzyreligijny Szymon Wiesenthal Nostra aetate Centrum Wiesenthala
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W