Wiara oświeca serce

Homilia podczas Mszy św. w niedzielę Chrztu Pańskiego 8.01.2017

Wiara oświeca serce

W święto Chrztu Pańskiego Papież Franciszek odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej Mszę św. i ochrzcił 28 niemowląt — 13 dziewczynek i 15 chłopców. Koncelebrowali z nim prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, rektor Papieskiej Akademii Kościelnej i wicekamerling Świętego Kościoła Rzymskiego abp Giampiero Gloder oraz sekretarz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego bp Fernando Vérgez Alzaga LC. Poniżej zamieszczamy homilię Papieża.

Drodzy Rodzice!

Poprosiliście o wiarę dla waszych dzieci, wiarę, która zostanie dana w chrzcie. Wiarę — to znaczy życie wiary, ponieważ wiarą trzeba żyć; podążać drogą wiary i dawać świadectwo o wierze. Wiara to nie jest recytowanie Credo w niedzielę, kiedy idziemy na Mszę św.; nie jest tylko tym. Wiara jest wierzeniem w Tego, który jest Prawdą: Boga Ojca, który posłał swojego Syna i Ducha, który nas ożywia. Ale wiara to także zawierzenie się Bogu, i tego musicie uczyć ich wy, waszym przykładem, waszym życiem. Wiara jest też światłem: podczas ceremonii chrztu dostaniecie zapaloną świecę, jak w pierwszych czasach Kościoła. Dlatego właśnie chrzest w tamtych czasach nazywał się «oświeceniem», gdyż wiara oświeca serce, ukazuje sprawy w innym świetle. Wy poprosiliście o wiarę: Kościół daje wiarę waszym dzieciom przez chrzest, a waszym zadaniem jest dbać o jej rozwój, strzec jej i starać się, aby stała się świadectwem dla wszystkich innych. Taki jest sens tej ceremonii. I tylko to chciałem wam powiedzieć: trzeba strzec wiary, dbać, by wzrastała, żeby była świadectwem dla innych.

A zresztą... zaczął się koncert! [płacz dzieci]; to dlatego, że dzieci znajdują się w miejscu, którego nie znają, wstały wcześniej niż zwykle. Zaczyna jedno, podaje ton, a potem inne «naśladują»... Niektóre płaczą po prostu dlatego, że rozpłakało się inne... Jezus tak samo robił, wiecie? Chętnie myślę o tym, że pierwszym kazaniem Jezusa w stajence był płacz, pierwszym... A poza tym, ponieważ ceremonia jest dość długa, niektóre płaczą z głodu. Jeżeli tak jest, wy, mamy, nakarmcie je, proszę, bez obawy, całkiem naturalnie. Tak jak Matka Boża karmiła Jezusa...

Nie zapominajcie: poprosiliście o wiarę, waszym zadaniem jest strzec wiary, dbać o jej wzrost, o to, aby była świadectwem dla nas wszystkich, dla nas wszystkich — także dla nas księży, kapłanów, biskupów, wszystkich. Dziękuję.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama