Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Papież Franciszek

Wspólna modlitwa za wszystkich chrześcijan

Przesłanie do Teodora II z okazji «dnia przyjaźni koptyjsko-katolickiej»Z okazji pierwszej rocznicy braterskiego spotkania z Papieżem Aleksandrii i Patriarchą Stolicy św. Marka Teodorem II, zwierzchnikiem Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Egiptu — które odbyło się 10 maja 2013 r. w Watykanie — Papież Franciszek skierował następujące przesłanie:


Jego Świątobliwość Teodor II, Papież Aleksandrii
i Patriarcha Stolicy św. Marka

Zbliżająca się pierwsza rocznica naszego braterskiego spotkania w Rzymie, które odbyło się 10 maja 2013 r., jest dla mnie sposobnością, żeby napisać do Waszej Świątobliwości i w ten sposób przywołać uczucia radości i wdzięczności, których doświadczyliśmy przy tamtej okazji. Nasze spotkanie umocniło te duchowe więzi, które łączą Stolicę Piotrową ze Stolicą św. Marka, a które zostały odnowione dzięki historycznemu spotkaniu papieża Pawła VI i papieża Szenudy III w 1973 r.

Dziękuję Panu, że podjęta przez nas wspólnie droga pojednania i przyjaźni jest przedmiotem naszej refleksji. Z Bożą pomocą nauczyliśmy się lepiej rozumieć jedni drugich i budować trwałe podwaliny, aby przezwyciężać dawne różnice. Będąc świadomi, że to, co nas łączy, jest o wiele większe od tego, co nas dzieli, doświadczamy już prawdziwej komunii, chociaż uznajemy, że nie jest ona ani pełna, ani doskonała. Ufając w łaskę Pana, nadal staramy się, poprzez dialog w miłości i prawdzie, pokonywać przeszkody, które pozostały na drodze do osiągnięcia pełnej komunii. Powracając do znaczenia chwili naszej wspólnej modlitwy podczas wizyty Waszej Świątobliwości w Rzymie, nadal módlmy się do Boga, aby również wszystkie Jego dzieci, narodzone do nowego życia z wody chrztu i oświecone przez wiarę, mogły stanowić jedno w miłości. Ze swej strony, zapewniam Waszą Świątobliwość o mojej nieustannej modlitwie za wszystkich chrześcijan w Egipcie i na całym Bliskim Wschodzie. Oby Pan skłonił tych, którzy są odpowiedzialni za losy ludów na tamtych ziemiach, do zdecydowanego poszukiwania sprawiedliwych i pokojowych rozwiązań, z poszanowaniem praw wszystkich.

Z tej radosnej okazji, która jest już słusznie znana jako «dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej», przekazuję Waszej Świątobliwości braterski uścisk pokoju w Chrystusie, naszym Panu.

Watykan, 5 maja 2014 r.

Franciszekopr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekumenizm Aleksandria Egipt Kościoły Wschodnie Bliski Wschód dialog ekumeniczny Teodor II
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W