Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


KANONIZACJA DWÓCH PAPIEŻY — JANA XXIII I JANA PAWŁA II
Przesłanie Papieża Franciszka do wiernych z diecezji BergamoDrodzy Przyjaciele z diecezji Bergamo!

Ponieważ zbliża się dzień kanonizacji bł. Jana XXIII, pragnę przesłać te pozdrowienia waszemu biskupowi Francescowi, kapłanom, zakonnikom i zakonnicom, wiernym świeckim z diecezji Bergamo, a także osobom, które nie należą do Kościoła, oraz całej społeczności Bergamo.

Wiem, jak bardzo kochacie Papieża Jana, i jak bardzo on kochał swoją ziemię. Od dnia jego wyboru na papieża nazwa Bergamo i Sotto il Monte stały się dobrze znane w całym świecie i jeszcze dziś, po ponad 150 latach, są kojarzone z jego uśmiechniętą twarzą i z jego ojcowską serdecznością.

Zachęcam was do dziękczynienia Panu za wielki dar, jakim była jego świętość dla Kościoła powszechnego, i wzywam was do zachowywania pamięci o ziemi, na której ona wyrosła: jest to ziemia ukształtowana przez głęboką wiarę, którą żyje się na co dzień, rodziny ubogie, ale połączone przez miłość Pana, wspólnoty zdolne do dzielenia się z prostotą.

Oczywiście od tamtej pory świat się zmienił, i nowe są również wyzwania stające przed misją wspólnoty chrześcijańskiej. Jednakże ta spuścizna może dziś nadal inspirować Kościół, który jest powołany do tego, by żył słodką i umacniającą radością ewangelizacji, aby był towarzyszem drogi każdego człowieka, «fontanną miasteczka», z której wszyscy mogą czerpać świeżą wodę Ewangelii. Odnowa zapoczątkowana z woli Powszechnego Soboru Watykańskiego II otworzyła drogę, i jest szczególną radością to, że kanonizacja Papieża Roncallego odbędzie się razem z kanonizacją bł. Jana Pawła II, który tę odnowę przeprowadzał dalej w czasie swojego długiego pontyfikatu.

Jestem pewien, że również społeczeństwo obywatelskie będzie mogło zawsze znajdować inspirację w życiu Papieża z diecezji Bergamo i w środowisku, które go zrodziło, szukając nowych, dostosowanych do czasów sposobów budowania wspólnego życia, opartego na trwałych wartościach braterstwa i solidarności.

Drodzy bracia i siostry, powierzam to moje przesłanie «Eco di Bergamo», którego młody kapłan Angelo Roncalli był cenionym współpracownikiem. Kiedy później posługa zawiodła go daleko, stronice «Eco» były dla niego zawsze głosem i przypomnieniem jego ziemi. Proszę was, abyście się za mnie modlili, i zapewniam o mojej pamięci i modlitwie za was wszystkich, w szczególności za cierpiących, za chorych — pamiętając o szpitalu miejskim, który postanowiliście nazwać imieniem Papieża Jana — i za seminarium diecezjalne, tak drogie jego sercu. Wszystkim przesyłam w związku z bliskimi świętami wielkanocnymi Błogosławieństwo Apostolskie.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: świętość ewangelizacja papież Jan XXIII społeczeństwo obywatelskie Bergamo kanonizacja Jana XXIII Eco di Bergamo
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W