Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Papież Franciszek

Duszpasterstwo odważne i pełne miłości

20 II 2014 — Nadzwyczajny Konsystorz Kardynałów poświęcony rodzinieW dniach 20-21 lutego 2014 r. w watykańskiej Auli Synodu odbywał się Nadzwyczajny Konsystorz Kardynałów poświęcony rodzinie, w którym uczestniczyło ok. 150 purpuratów z całego świata. Na jego rozpoczęcie, w czwartek 20 lutego rano, słowo powitalne wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano, następnie głos zabrał Papież Franciszek, po czym zgromadzeni wysłuchali obszernej relacji kard. Waltera Kaspera, będącej wstępem do obrad. Z kolei pierwsze słowa Papieża na rozpoczęcie porannej sesji konsystorza, w piątek 21 lutego rano, poświęcone były Ukrainie: «Chciałbym — powiedział — skierować pozdrowienia, nie tylko osobiste, ale w imieniu wszystkich, do kardynałów ukraińskich — kard. Jaworskiego, arcybiskupa seniora Lwowa, kard. Huzara, arcybiskupa większego seniora Kijowa — którzy w tych dniach tak bardzo cierpią i mają tak wielkie trudności w swojej ojczyźnie». Papież i kardynałowie mówili również o krajach dręczonych przez wewnętrzne konflikty zbrojne lub napięcia, takich jak Sudan Południowy, Nigeria, Syria, Republika Środkowoafrykańska. Na początku spotkania Papież podziękował kard. Walterowi Kasperowi za jego relację: «Wczoraj (...) przeczytałem (...) tekst kard. Kaspera i pragnę mu podziękować, ponieważ znalazłem głęboką teologię, a także pogodną myśl w teologii. (...) I znalazłem również to, o czym mówił nam św. Ignacy, ten 'sensus Ecclesiae', miłość do Matki Kościoła». Ojciec Święty podał również nazwiska przewodniczących delegowanych III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, którymi będą kardynałowie: André Vingt-Trois, Raymund Damasceno Assis i Luis Antonio G. Tagle. Podczas 2-dniowych obrad Nadzwyczajnego Konsystorza głos zabrało 69 purpuratów; poruszono szereg problemów, od antropologii chrześcijańskiej po relacje ze współczesną kulturą, proponującą bardzo odmienne od chrześcijańskich wzorce rodziny i seksualności. Wiele razy nawiązywano do tzw. teologii ciała Jana Pawła II. Liczne wystąpienia dotyczyły duszpasterstwa rodzin, a zwłaszcza sytuacji osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach. Poniżej zamieszczamy przemówienie Papieża Franciszka wygłoszone 20 lutego na rozpoczęcie Nadzwyczajnego Konsystorza oraz ogłoszony 25 lutego List do rodzin, noszący datę 2 lutego.

Drodzy Bracia!

Witam was serdecznie i razem z wami dziękuję Panu, który daje nam te dni spotkania i wspólnej pracy. Powitajmy szczególnie współbraci, którzy w sobotę zostaną kreowani kardynałami, i towarzyszmy im modlitwą i braterską miłością. Dziękuję kard. Sodanowi za jego słowa.

W tych dniach nasze rozważania będą dotyczyły szczególnie rodziny, która jest podstawową komórką ludzkiego społeczeństwa. Od początku Stwórca obdarzył błogosławieństwem mężczyznę i kobietę, aby byli płodni i rozmnażali się na ziemi. Tak więc rodzina jest w świecie jakby odzwierciedleniem Jednego i Trójjedynego Boga.

W naszej refleksji zawsze będziemy mieć na uwadze piękno rodziny i małżeństwa, wielkość tej ludzkiej rzeczywistości, tak prostej, a zarazem tak bogatej, na którą składają się radości i nadzieje, trudy i cierpienia, podobnie jak w całym życiu. Będziemy rozważać teologię rodziny i zadania duszpasterskie, jakie powinniśmy realizować w obecnych warunkach. Uczyńmy to w sposób głęboki i bez popadania w «kazuistykę», gdyż powodowałoby to nieuchronnie obniżenie poziomu naszej pracy. Rodzina jest dziś pogardzana, jest poniewierana, a od nas oczekuje się uznania, jak pięknie, prawdziwie i dobrze jest tworzyć rodzinę, być dziś rodziną; jak bardzo jest to niezbędne dla życia świata, dla przyszłości ludzkości. Oczekuje się od nas, byśmy ukazywali jasno wspaniały plan Boga w odniesieniu do rodziny i pomagali małżonkom radośnie go w swym życiu realizować, wspierając ich w tak wielu trudnościach przez mądre duszpasterstwo, odważne i pełne miłości.

Dziękuję w imieniu wszystkich kard. Walterowi Kasperowi za cenny wkład, jaki oferuje nam w swoim wprowadzeniu.

Dziękuję wszystkim i życzę dobrego dnia pracy.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rodzina małżeństwo konsystorz Walter Kasper duszpasterstwo rodzin teologia rodziny
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W