Potrzebujemy odwagi i rzeczowości w leczeniu ciężkich ran nadużyć

Ochrona nieletnich

W dniach 21-24 lutego 2019 r. odbywało się w Watykanie zwołane przez Papieża Franciszka spotkanie przewodniczących konferencji biskupów i przełożonych zgromadzeń zakonnych z całego świata, poświęcone kwestii ochrony nieletnich przed nadużyciami seksualnymi. Wzięło w nim udział 190 osób, w tym m.in. 114 przewodniczących episkopatów, 14 zwierzchników katolickich Kościołów Wschodnich, 14 przedstawicieli Kurii Rzymskiej, 12 zakonników i 10 zakonnic. Polski episkopat rezprezentował metropolita krakowski i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. Poszczególne dni spotkania były poświęcone następującym zagadnieniom: odpowiedzialności biskupów, kolegialności i rozliczaniu oraz transparentności. Codziennie sesje odbywały się rano i po południu. Na sesji porannej przedstawiano dwa referaty, po których był czas na pytania, a następnie spotykano się w 11 małych grupach. Na sesji popołudniowej był jeden referat, spotkanie w małych grupach i relacja z tych spotkań. Na naszych stronach publikujemy: relacje z obrad w poszczególnych dniach, przemówienia Papieża na rozpoczęcie i na zakończenie spotkania, rozważanie Papieża przed modlitwą «Anioł Pański» w niedzielę 24 lutego, świadectwa kilku ofiar nadużyć oraz artykuły wstępne Andrei Mondy i Andrei Torniellego.

Drodzy Bracia, dzień dobry!

W obliczu plagi nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się ludzie Kościoła z krzywdą dla nieletnich, postanowiłem zwrócić się do was, patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, biskupów, przełożonych zakonnych i pełniących odpowiedzialne funkcje, abyśmy wszyscy razem wsłuchali się w Ducha Świętego i, poddając się Jego prowadzeniu, wysłuchali wołania maluczkich, którzy domagają się sprawiedliwości. Ciąży na naszym spotkaniu odpowiedzialność duszpasterska i kościelna, co zobowiązuje nas do dyskutowania razem, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony, nad tym, jak zmierzyć się z tym złem, które nęka Kościół i ludzkość. Święty lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie zwykłych i oczywistych potępień, ale wypracowania konkretnych i skutecznych środków. Potrzebna jest rzeczowość.

Rozpoczynamy zatem naszą drogę, uzbrojeni w wiarę i ducha maksymalnej parezji, odwagi i konkretności.

Jako materiał pomocniczy pozwolę sobie przedstawić wam niektóre ważne kryteria, sformułowane przez różne komisje i konferencje episkopatów — dotarły one od was, ja je po trosze skatalogowałem... Są to wytyczne, mające pomóc w naszej refleksji, które teraz zostaną wam przekazane. Są one po prostu punktem wyjścia, pochodzącym od was i do was wracającym, a to nie ogranicza kreatywności, która jest potrzebna na tym spotkaniu.

Pragnę podziękować, również w waszym imieniu, Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, Kongregacji Nauki Wiary i członkom Komitetu Organizacyjnego za doskonałą pracę, wykonywaną z wielkim zaangażowaniem, przy przygotowaniu tego spotkania. Bardzo dziękuję!

Wreszcie proszę Ducha Świętego, aby nas wspierał w tych dniach i pomógł nam przekształcić to zło w sposobność do nabrania świadomości i oczyszczenia. Niech nas oświeca Dziewica Maryja, abyśmy starali się uleczyć ciężkie rany, jakie skandal pedofilii zadał zarówno dzieciom, jak i wierzącym. Dziękuję.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama