Z okazji 775 rocznicy sprowadzenia dominikanów do Gdańska

List gratulacyjny Jana Pawła II, wydany 29.04.2002

Przewielebny Ojciec
O. Antoni Zięba OP
Prowincjał Polskiej
Prowincji Dominikanów
Drogi Ojcze,

Dziękuję bardzo za informacje o zbliżających się obchodach 775. rocznicy sprowadzenia do Gdańska Zakonu Kaznodziejskiego. Jednoczę się duchowo z Waszą wspólnotą zakonną i z Kościołem w Gdańsku, dziękując Bogu za tę wielowiekową obecność i za wszelkie dobro, jakie dzięki niej się zrodziło. Pozdrawiam też Uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej na temat: «Klasztor św. Mikołaja w Gdańsku — kulturotwórcza rola zakonu dominikanów w tysiącletnich dziejach grodu nad Motławą».

Obecność wspólnoty dominikańskiej w Gdańsku, która według tradycji sięga korzeniami postaci i apostolskiego dzieła św. Jacka, z pewnością wywarła niemały wpływ na historię, kulturę, a szczególnie na duchowe oblicze miasta i całego regionu. Wydaje się, iż jest to owoc pracy całych pokoleń ojców i braci, duchowych synów św. Dominika, którzy wypełniając zgodnie z jego charyzmatem misję przepowiadania Ewangelii, zawsze usiłowali zrozumieć otaczający ich świat, podejmowali z nim dialog oparty na wartościach, jakie niosła w sobie kultura poszczególnych epok, i starali się wnosić w jego rzeczywistość Boży blask prawdy. Za to dzieło razem z Wami dziękuję dziś Bogu.

Życzę, aby to dziedzictwo powiększało się w przyszłości i by nadal ubogacało Kościół w Gdańsku i w całym kraju. Zawierzam gdańską Wspólnotę i wszystkich Dominikanów w Polsce opiece Matki Najświętszej i Waszych świętych Patronów i z serca błogosławię.

Watykan, 29 kwietnia 2002 roku

Joannes Paulus pp II


opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama