List do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Etiopii i Erytrei

List Ojca Świętego do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Etiopii i Erytrei, wysłany z powodu wojny między tymi dwoma krajami. 23.05.2000

23 maja Ojciec Święty skierował list do abpa Berhane-Yesusa Demerewa Souraphiela, ordynariusza Addis Abeby i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Etiopii i Erytrei, wyrażając zaniepokojenie wojną między tymi dwoma krajami i wzywając do zaprzestania walk. Poniżej zamieszczamy tłumaczenie listu, który zredagowany został w języku angielskim:

Czcigodny Brat
Abp Berhane-Yesus Demerew Souraphiel
Ordynariusz Addis Abeby
Przewodniczący Konferencji
Episkopatu Etiopii i Erytrei

W tej godzinie próby jestem szczególnie blisko wszystkich biskupów Konferencji Episkopatu Etiopii i Erytrei oraz wiernych powierzonych ich pasterskiej pieczy.

W sytuacji, gdy konflikt zaostrza się, a niewinni ludzie, już wcześniej cierpiący głód i niedostatek, muszą opuszczać swoje domy i ziemię, mam obowiązek zwrócić się z prośbą do sprawujących władzę, aby oszczędzili im dalszych cierpień oraz by ponownie zagwarantowali nienaruszalność terytorialną waszych krajów. Codziennie proszę Boga, aby ludzie dobrej woli podjęli na nowo dialog, respektując zasady prawa międzynarodowego, oraz by poddali się kierownictwu ducha mądrości Bożej, dzięki czemu staną się narzędziami pokoju.

Pragnę was zapewnić, że Stolica Apostolska będzie nadal apelować do społeczności międzynarodowej o pomoc w poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą na zaprzestanie walk i dostarczenie pomocy humanitarnej.

Afryka ma prawo do pokoju i solidarności, zwłaszcza wasze dwa kraje, które dziedziczą bogatą tradycję chrześcijańskiej kultury i przez długi czas żyły we wzajemnym szacunku i zgodzie.

Wszystkich was serdecznie pozdrawiam w Panu i udzielam wam Apostolskiego Błogosławieństwa jako zadatku pokoju w naszym zmartwychwstałym Zbawicielu.

Watykan, 23 maja 2000 r.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao