Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Pokój dobrem ludzkości

1 I 2005 — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»1. Rozpoczynamy nowy rok obchodami uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Theotókos.

Najświętsza Dziewica daje światu Mesjasza, który jest Bożym błogosławieństwem dla każdego człowieka i dla całego świata. Z tym błogosławieństwem wiążą się życzenia, które sobie dzisiaj składamy: życzenia dobra — w Chrystusie bowiem Bóg napełnił nas wszelkim dobrem; życzenia pokoju — «On bowiem jest naszym pokojem» (Ef 2, 14).

2. Taki jest kontekst liturgiczny dzisiejszego Światowego Dnia Pokoju, którego tematem jest w tym roku wezwanie św. Pawła Apostoła: «Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj» (Rz 12, 21).

«Zło jest możliwe wskutek ludzkiej wolności» (Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2005 r., 2) i zostaje pokonane wtedy, kiedy za sprawą łaski owa wolność jest zdecydowanie nastawiona na dobro, czyli, w ostatecznym rozrachunku, na Boga.

3. Niech Maryja, Królowa Pokoju, pomaga nam wszystkim budować razem to podstawowe dobro ludzkiego współistnienia. Tylko w ten sposób świat będzie mógł iść naprzód drogami sprawiedliwości i braterskiej solidarności.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Po modlitwie maryjnej Ojciec Święty powiedział:

Jeszcze raz pragnę zapewnić społeczności, które ucierpiały ostatnio na skutek tragicznego kataklizmu, że jestem z nimi. Modlę się za ofiary katastrofy i ich rodziny i wyrażam uznanie dla akcji solidarności, która nabiera coraz większego zasięgu na całym świecie. Na tym poczuciu ludzkiej solidarności oraz wierze w pomoc Boga opiera się nadzieja na lepsze dni w roku, który dziś się rozpoczyna.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój sprawiedliwość dobro Theotokos zło Solidarność błogosławieństwo życzenia Światowy Dzień Pokoju Boża Rodzicielka
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W