Pokój dobrem ludzkości

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 01.01.2005

1. Rozpoczynamy nowy rok obchodami uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Theotókos.

Najświętsza Dziewica daje światu Mesjasza, który jest Bożym błogosławieństwem dla każdego człowieka i dla całego świata. Z tym błogosławieństwem wiążą się życzenia, które sobie dzisiaj składamy: życzenia dobra — w Chrystusie bowiem Bóg napełnił nas wszelkim dobrem; życzenia pokoju — «On bowiem jest naszym pokojem» (Ef 2, 14).

2. Taki jest kontekst liturgiczny dzisiejszego Światowego Dnia Pokoju, którego tematem jest w tym roku wezwanie św. Pawła Apostoła: «Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj» (Rz 12, 21).

«Zło jest możliwe wskutek ludzkiej wolności» (Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2005 r., 2) i zostaje pokonane wtedy, kiedy za sprawą łaski owa wolność jest zdecydowanie nastawiona na dobro, czyli, w ostatecznym rozrachunku, na Boga.

3. Niech Maryja, Królowa Pokoju, pomaga nam wszystkim budować razem to podstawowe dobro ludzkiego współistnienia. Tylko w ten sposób świat będzie mógł iść naprzód drogami sprawiedliwości i braterskiej solidarności.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Po modlitwie maryjnej Ojciec Święty powiedział:

Jeszcze raz pragnę zapewnić społeczności, które ucierpiały ostatnio na skutek tragicznego kataklizmu, że jestem z nimi. Modlę się za ofiary katastrofy i ich rodziny i wyrażam uznanie dla akcji solidarności, która nabiera coraz większego zasięgu na całym świecie. Na tym poczuciu ludzkiej solidarności oraz wierze w pomoc Boga opiera się nadzieja na lepsze dni w roku, który dziś się rozpoczyna.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama