Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Jan Paweł II

Wejść w ciszę

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 11 lipca 2004 — Les Combes1. Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, którzy przybyliście do Les Combes na tradycyjne niedzielne spotkanie ze mną na modlitwie «Anioł Pański». Gorąco dziękuję burmistrzowi Introd i jego współpracownikom za miłe przyjęcie, a także władzom regionu i prowincji oraz wszystkim, którym ja i moi współpracownicy zawdzięczamy spokojny pobyt pośród tych pełnych uroku gór Valle d'Aosta.

Szczególne pozdrowienie i serdeczne podziękowanie kieruję do biskupa Aosty Giuseppe Anfossiego oraz do całej wspólnoty kościelnej tego regionu. Z wielką życzliwością myślę o chorych i osobach, które borykają się z trudnościami i niedostatkiem.

Pozdrawiam Kardynała Arcybiskupa Turynu oraz braci biskupów i dziękuję im za obecność.

2. W tej oazie spokoju, w obliczu piękna przyrody łatwiej doświadczyć, jak cenna jest cisza — dobro dziś coraz rzadsze. Rozwój komunikacji i wymiany informacji we współczesnym społeczeństwie stwarza niekiedy niebezpieczeństwo, że zabraknie miejsca na skupienie, a ludzie staną się niezdolni do refleksji i modlitwy. W rzeczywistości jedynie w ciszy człowiek może usłyszeć w głębi swego sumienia głos Boga, który naprawdę czyni go wolnym. Właśnie wakacje mogą pomóc w odkryciu na nowo i pielęgnowaniu tego niezbędnego wewnętrznego wymiaru życia ludzkiego.

3. Doskonałym wzorem słuchania Boga, który przemawia do serca człowieka, jest niewątpliwie Najświętsza Maryja Panna. Do Niej się zwracamy, myśląc o sanktuariach maryjnych w Valle d'Aosta i o wizerunkach Dziewicy, jakie spotykamy przy drogach i na szlakach. W szczególności błogosławię figurę Matki Bożej z Gran Paradiso — Madonnina del Gran Paradiso — odrestaurowaną po 50 latach od umieszczenia jej na szczycie tej majestatycznej góry. Niech Maryja, którą za kilka dni będziemy czcić jako Królową z Góry Karmel, pomaga nam dostrzegać w pięknie świata stworzonego odblask chwały Bożej i niech nam dodaje otuchy, byśmy wszystkimi siłami dążyli ku duchowemu szczytowi świętości.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: odpoczynek kontemplacja skupienie cisza życie wewnętrzne refleksja przyroda wakacje wypoczynek
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W