Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

O pokój w Ziemi Świętej

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 11 sierpnia 20021. W tym czasie relaksu, kiedy wielu cieszy się zasłużonym odpoczynkiem, nieustannie z wielkim zatroskaniem myślę o Ziemi Świętej, gdzie niestety wciąż mnożą się niemal codzienne akty odrażającej przemocy, która pozbawia życia tak licznych naszych braci i siostry — ofiary potęgujących się, niosących śmierć akcji odwetowych.

Kiedy ludzie zdołają zrozumieć, że współistnienie narodów izraelskiego i palestyńskiego nie może być owocem działań zbrojnych? Ani zamachy, ani odgradzające mury, ani represje nie doprowadzą nigdy do sprawiedliwego rozwiązania trwającego konfliktu. Papież cierpi wraz z tymi, którzy opłakują zmarłych i zniszczenia; bliski jest zwłaszcza licznym niewinnym osobom, które płacą cenę tej przemocy. Pragnie on powtórzyć wszystkim, niezależnie od tego, do jakiej grupy etnicznej należą, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego, kto z bezwzględnością zabija bezbronną ludność cywilną.

2. Od 1967 r. do dziś w zastraszający sposób mnożą się niewypowiedziane cierpienia: cierpienia Palestyńczyków, wygnanych z własnych ziem lub zmuszonych — w tych ostatnich czasach — do życia w ciągłym stanie wyjątkowym, jak gdyby ponosili zbiorową karę; cierpienia ludności izraelskiej, żyjącej na co dzień w lęku, że stanowi cel anonimowych zamachowców.

Dochodzi do tego pogwałcenie zasadniczego prawa, a mianowicie prawa do swobody praktyk religijnych. W istocie, z powodu rygorystycznie przestrzeganej godziny policyjnej w dniu cotygodniowej modlitwy wierni pozbawieni są teraz dostępu do miejsc kultu.

Myślę o was, drodzy chrześcijanie, którzy choć nie uczestniczycie w akcjach terrorystycznych, podzielacie jednakże liczne udręki waszych rodaków i doznajecie teraz pokusy, by opuścić Ziemię Świętą. Papież i cały Kościół są z wami i raz jeszcze zapewniają was o swych uczuciach głębokiej solidarności i bliskości duchowej.

3. Nikt nie może pozostawać obojętny wobec tego ludzkiego dramatu, który zdaje się pozbawiony promienia nadziei. Dlatego jeszcze raz apeluję do rządzących polityków Izraela i Palestyny, aby odnaleźli drogę uczciwych rokowań. Wspólnotę międzynarodową proszę, by bardziej zdecydowanie dawała odczuć swą obecność w tym kraju, oferując mediację umożliwiającą stworzenie warunków owocnego dialogu między stronami, dialogu, który przyspieszy proces pokojowy. Chrześcijan ze wszystkich zakątków świata proszę, by złączyli się ze mną w usilnej i ufnej modlitwie. Niech Maryja, Królowa Pokoju, sprawi, by zostało ostatecznie wysłuchane wołanie tych, którzy cierpią i umierają w Ziemi Świętej.

4. po francusku:

Pozdrawiam pielgrzymów francuskojęzycznych. Bądźcie ludźmi wiary, otwartymi na miłość Pana i gotowymi świadczyć o Nim! Z Apostolskim Błogosławieństwem.

po angielsku:

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów i turystów angielskojęzycznych. Proszę Boga, by pobłogosławił wasze rodziny radością i pokojem.

po niemiecku:

Serdecznie was pozdrawiam, drodzy pielgrzymi i turyści niemieckojęzyczni, i życzę wam dobrej niedzieli.

po hiszpańsku:

Pozdrawiam pielgrzymów języka hiszpańskiego. Zanieście do waszych domów miłość Papieża, który błogosławi was z całego serca.

po portugalsku:

Modliłem się do Boga Miłosierdzia o pokój na świecie. Swym błogosławieństwem obejmuję wasze rodziny i osoby chore.

po polsku:

Witam pielgrzymów z Polski: z Czechowic — parafię Jezusa Chrystusa Odkupiciela, z Sochaczewa oraz pielgrzymów indywidualnych.

Pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego licznym pielgrzymkom udającym się na Jasną Górę. Szczęść Boże!

po włosku:

Pozdrawiam obecnych tu pielgrzymów włoskich, w szczególności siostry służebniczki franciszkańskie od Dobrego Pasterza, które w tych dniach odbywają kapitułę generalną. Wszystkim życzę wszelkiego upragnionego dobra duchowego i pogodnej niedzieli.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój dialog Izrael przemoc Palestyna Ziemia Święta Arabowie Palestyńczycy rokowania
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W