Szopka znakiem wiary

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 12.12.2004

1. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i w wielu miejscach ustawiane są już szopki, tak jak tu na placu św. Piotra. Mała czy duża, prosta czy wyszukana, szopka jest bliskim nam i jakże bardzo sugestywnym obrazem Bożego Narodzenia. Należy ona do naszej kultury i tradycji artystycznej, ale przede wszystkim jest znakiem wiary w Boga, który w Betlejem «zamieszkał wśród nas» (por. J 1, 14).

2. Jak co roku, poświęcę za chwilę figurki Dzieciątka, które w Świętą Noc zostaną złożone w szopkach, gdzie są już św. Józef i Matka Boża, cisi świadkowie wielkiej tajemnicy. Ich spojrzenie, pełne miłości, zachęca nas do czuwania i modlitwy, abyśmy przyjęli Boskiego Zbawiciela, który przychodzi przynosząc światu radość Bożego Narodzenia.

3. Do przeżywania już dziś tej właśnie radości zachęca nas III Niedziela Adwentu, nazywana Niedzielą Gaudete. Prośmy oczekującą Dziewicę, aby chrześcijanie i wszyscy ludzie dobrej woli odczuwali żywe pragnienie spotkania z Panem, który jest już blisko.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Papież powiedział m.in.:

Dziś w diecezji rzymskiej przypada dzień, w którym zbierane są ofiary na budowę nowych kościołów na peryferiach. W tych ostatnich latach nowe kościoły uzyskały 54 wspólnoty, ale jeszcze co najmniej 20 na nie oczekuje. Zachęcam zatem do wielkoduszności, aby wszyscy mogli znaleźć miejsce, w którym będzie dojrzewać ich wiara i życie chrześcijańskie.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama