Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

Patron chorych oraz ich opiekunów

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 14 lipca 20021. W lipcu dla wielu osób rozpoczyna się czas wakacji. Z serca życzę wszystkim przebywającym w miejscowościach wczasowych spokojnego i owocnego odpoczynku fizycznego i umysłowego. Jednocześnie nie mogę nie wspomnieć z serdecznością tych, którzy nie mają możliwości udania się na wakacje. Mam na myśli w szczególności ludzi znajdujących się w więzieniach i szpitalach bądź pozostających samotnie w domach. Pragnę ich zapewnić o swej duchowej bliskości i życzyć, aby nie zabrakło im koniecznej pomocy ze strony przyjaznych osób. Wyrażam ponadto szczere uznanie dla tych, którzy w duchu prawdziwie humanitarnym i chrześcijańskim dobrowolnie pomagają z poświęceniem potrzebującym, chorym i wszystkim, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

2. W związku z tym pragnę przypomnieć, że właśnie dziś przypada liturgiczne wspomnienie patrona chorych oraz ich opiekunów: św. Kamila de Lellis. Gdy był młodym żołnierzem, został zraniony w stopę i znalazł się z woli Opatrzności w szpitalu św. Jakuba w Rzymie. Ta rana doprowadziła go, wiele lat później, do tego samego szpitala, gdzie przybył, by pielęgnować chorych, szczególnie tych w najcięższym stanie i najbardziej odpychających. W nich widział Jezusa i w nich Jemu służył.

Rozpoznawszy wolę Boga, poświęcił się Mu całkowicie w służbie cierpiącym i założył nowy zakon posługujących chorym, nazwanych później kamilianami. Na habicie mają oni naszyty wielki czerwony krzyż, który przypomina im samym i wszystkim, że Chrystus jest Boskim lekarzem, prawdziwym Zbawicielem ludzkości.

Po pozdrowieniu pielgrzymów w różnych językach Papież powiedział:

Wszystkie nasze intencje zawierzmy Maryi. Prośmy Ją, by czuwała nad przebiegiem Światowego Dnia Młodzieży, aby był dla młodych, którzy spotkają się w Toronto, bogatym doświadczeniem wiary i chrześcijańskiego zaangażowania.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Opatrzność cierpienie cierpiący opieka medyczna kamilianie rana Kamil de Lellis chorz
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W