Dziękczynienie i prośba

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański". 14.11.1999

1. We Włoszech obchodzi się dziś Dzień Dziękczynienia, który zachęca nas do dziękowania Bogu za plony ziemi.

Na zakończenie sezonu upraw i na początku następnego prośmy o Boże błogosławieństwo dla wsi i dla środowiska rolniczego, aby Pan wspierał wszystkich, którzy z oddaniem uprawiają ziemię.

Wyrażając głęboką wdzięczność tym, którzy trudnią się pracą na roli, niezbędną dla przetrwania całej ludzkości, wzywam władze i opinię publiczną, aby w duchu solidarności rozważyły potrzeby i oczekiwania mieszkańców wsi. Niech dzisiejszy dzień, obchodzony we Włoszech od ponad 50 lat, rozbudzi na nowo zainteresowanie ich problemami. Niech stanie się też sposobnością, która pozwoli nam w pełni docenić wartość świata stworzonego, powierzonego przez Boga człowiekowi, aby go uprawiał i strzegł go jako cennego skarbu.

2. Do słów wdzięczności Bogu za plony ziemi pragnę dołączyć podziękowanie za mą niedawną pielgrzymkę do Indii i Gruzji, o której będę mówił podczas audiencji generalnej w najbliższą środę. To wielkie doświadczenie duchowe jest kolejnym krokiem na drodze nowej ewangelizacji, wiodącej ku Wielkiemu Jubileuszowi Roku 2000.

Dziękuję też Bogu za nabożeństwo ekumeniczne, sprawowane wczoraj w Bazylice Watykańskiej dla uczczenia pamięci św. Brygidy.

Podczas tej liturgii słyszałem nieustannie w sercu słowa modlitwy Chrystusa, wypowiedziane w wieczerniku: Ut unum sint. Idźmy dalej drogą wskazaną przez Chrystusa, żywiąc nadzieję, że jak najprędzej uda się nam osiągnąć pełną jedność wszystkich wierzących. Maryja, Matka Kościoła, niech nas wspiera w tym dążeniu.

3. Muszę jeszcze wspomnieć o tragicznych wypadkach i katastrofach, jakie wydarzyły się w ostatnich dniach:

  • w Foggii zawalił się budynek mieszkalny i pod ruinami zginęło wiele rodzin;
  • w Kosowie rozbił się samolot Światowego Programu Żywnościowego, z zasłużonymi wolontariuszami na pokładzie;
  • Turcję dotknęło kolejne — po sierpniowym — gwałtowne trzęsienie ziemi;
  • dwa tygodnie temu samolot egipskich linii lotniczych spadł do Oceanu Atlantyckiego.

Wzywam was do modlitwy za liczne ofiary śmiertelne oraz przekazuję wyrazy współczucia i solidarności wszystkim, którzy cierpią z powodu tych straszliwych tragedii.

Zarazem wyrażam uznanie dla ofiarnej i natychmiastowej akcji pomocy i solidarności, która zasługuje na najwyższe uznanie.

Po odmówieniu modlitwy «Anioł Pański» Ojciec Święty powiedział m.in.:

W wielu krajach jest dziś obchodzony Dzień na rzecz Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji pragnę szczególnie pamiętać w modlitwie o tych, którzy stracili życie na drogach. Korzystam też ze sposobności, aby podkreślić znaczenie powszechnej i skutecznej edukacji w dziedzinie przepisów drogowych oraz przypomnieć wszystkim o obowiązku ostrożnego i odpowiedzialnego prowadzenia pojazdów.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama