Rodzina nadzieją świata

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 15.12.2002

1. Na placu św. Piotra panuje już atmosfera Bożego Narodzenia. Przy szopce, która jest jeszcze w przygotowaniu, została ustawiona choinka, w tym roku podarowana przez Chorwację. Przy tej okazji jeszcze raz dziękuję naszym braciom i siostrom Chorwatom za ten miry dar.

Jednak tym, co szczególnie ożywia ten dzień, jesteście wy, drogie dzieci, chłopcy i dziewczęta Rzymu, którzy przyszliście dziś, aby zgodnie z tradycją Papież poświęcił wam Dzieciątka. Serdecznie was pozdrawiam i dziękuję, bowiem wasza radość zgodnie współbrzmi z duchem radości charakteryzującym trzecią niedzielę Adwentu.

Myślę o szopkach, które razem z rodzicami i nauczycielami przygotowaliście w waszych domach i w szkołach. W grocie między figurkami Matki Bożej i św. Józefa położycie Dzieciątko, które trzymacie teraz w rękach. Szopka stanie się najważniejszym miejscem klas szkolnych i sercem waszych rodzin.

Boże Narodzenie jest w najpełniejszym sensie świętem rodziny, bowiem Bóg, przychodząc na świat w rodzinie ludzkiej, ją wybrał jako pierwszą wspólnotę uświęconą przez Jego miłość.

2. Mówiąc o rodzinach, z przyjemnością przypominam, że w dniach 22--26 stycznia w Manili, stolicy Filipin, odbędzie się IV Światowe Spotkanie Rodzin. Pierwsze z nich zostało zorganizowane w Rzymie w 1994 r. — w Międzynarodowym Roku Rodziny. Trzy lata później miało miejsce pamiętne spotkanie w Rio de Janeiro; w r. 2000 rodziny całego świata zgromadziły się w Rzymie na Wielkim Jubileuszu. Celem najbliższego spotkania jest szerzenie także w trzecim tysiącleciu ewangelii rodziny.

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w przygotowaniach do tego doniosłego spotkania w Manili, i mam nadzieję, że rodziny wezmą w nim możliwie jak najliczniejszy udział. Świat potrzebuje znaku nadziei, który mogą mu dać właśnie rodziny chrześcijańskie.

3. Już teraz zawierzam to światowe spotkanie Przenajświętszej Maryi, Królowej Rodzin. Prośmy Ją, aby otaczała opieką rodziny we wszystkich zakątkach ziemi, a szczególnie te, które doświadczają największych trudności i ubóstwa. Niech każda rodzina otworzy drzwi Panu, przychodzącemu w Boże Narodzenie, aby przynieść światu radość, pokój i miłość.

Po odmówieniu modlitwy «Anioł Pański» Ojciec Święty powiedział:

W tę niedzielę diecezja Rzymu ponownie organizuje kampanię na rzecz budowy nowych kościołów i ośrodków parafialnych. Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg chce zamieszkać wśród nas, w naszych domach, abyśmy mogli Go spotykać i żyć w jedności z Nim. Rodziny zresztą dobrze wiedzą, jak ważne jest, aby w każdej dzielnicy istniały ośrodki wychowawcze dla dzieci, nastolatków i młodzieży. Zachęcam zatem wszystkich do wsparcia starań diecezji służących temu jakże ważnemu celowi. D

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama