Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

KU JEDNOŚCI W WIERZE

Anioł Pański. 17 stycznia 19991. We Włoszech obchodzony jest dziś Dzień Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego, który ma się przyczynić do jego pogłębienia i rozwoju. Łączymy się w modlitwie z naszymi braćmi i siostrami — wyznawcami judaizmu, aby prosić Boga o błogosławieństwo dla nas wszystkich. Jest to dla mnie sprzyjająca sposobność, by raz jeszcze wypowiedzieć życzenie, które wyraziłem już w liście apostolskim Tertio millennio adveniente (n. 53): oby ten trzeci rok bezpośrednich przygotowań do Jubileuszu, poświęcony Bogu Ojcu, stał się wspaniałą i dobrze wykorzystaną okazją do dialogu między religiami, a zwłaszcza między wyznawcami jedynego prawdziwego Boga.

2. Dzisiejszy dzień dialogu z żydami poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpocznie się jutro i zakończy 25 stycznia, w święto Nawrócenia św. Pawła. Ta inicjatywa stała się tradycją, głęboko przeżywaną przez wspólnoty kościelne: w najbliższych dniach chrześcijanie wszystkich wyznań będą się dzielić refleksjami i doświadczeniami związanymi z tematem, który został zaproponowany przez zespół złożony z protestantów, prawosławnych i katolików: «Oni będą Jego ludem, a On będzie ’Bogiem z nimi’». Temat ten, zaczerpnięty z Księgi Apokalipsy (por. 21, 3), jest donośnym wezwaniem do nadziei: Bóg jest bowiem komunią, a w Chrystusie zrodził Kościół, ikonę Trójcy, znak i narzędzie jedności dla całego rodzaju ludzkiego. Tajemnica komunii, którą jest Kościół, objawi się w pełni na końcu czasów, ale już dziś urzeczywistnia się w dziejach jako światłość dla wszystkich narodów. Każdy ochrzczony jest powołany, aby włączać się w to dzieło przez nieustanną modlitwę i braterską miłość.

3. Na zakończenie Tygodnia, 25 stycznia, zostanie odprawiona zgodnie z przyjętym zwyczajem uroczysta Eucharystia w bazylice św. Pawła za Murami. W moim imieniu będzie jej przewodniczył kard. Edward Idris Cassidy, ja bowiem będę nieobecny, jako że w dniach 22-28 stycznia udam się w podróż, najpierw do stolicy Meksyku, a następnie do St. Louis w Stanach Zjednoczonych, aby przekazać wiernym kontynentu amerykańskiego adhortację posynodalną, która gromadzi postulaty i wskazania wypracowane przez niedawne Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Ameryce. Wszystkich proszę, aby towarzyszyli mi modlitwą w tej ważnej podróży apostolskiej. Dla mnie będzie ona również sposobnością, aby ponownie udać się z pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, Patronki Meksyku i całej Ameryki, które nawiedziłem dwadzieścia lat temu, podczas pierwszej podróży apostolskiej mego pontyfikatu.

Jej wstawiennictwu powierzę nową ewangelizację Ameryki, w której mieszka większa część chrześcijan i katolików świata. Niech Matka Kościoła wyjedna wszystkim wierzącym w Chrystusa łaskę umocnienia więzi jedności i solidarności, aby ewangeliczne świadectwo było wszędzie wiarygodne i owocne. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: ekumenizm katolicyzm prawosławie protestantyzm chrześcijanie anioł pański jedność chrześcijan podróż apostolska ewangelizacja Ameryki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W