Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

PATRON LUDZI PRACY

19 III 2000 — Rozważanie przed modlitwą «Anioł Pański»1. Zanim zakończymy tę uroczystą Mszę św., zamierzamy odmówić modlitwę «Anioł Pański» w duchowej jedności ze św. Józefem, oblubieńcem Maryi i opiekunem Odkupiciela. Chociaż jego święto liturgiczne zostało w tym roku przesunięte na dzień jutrzejszy, wy, drodzy rzemieślnicy, obchodziliście dzisiaj swój Jubileusz właśnie ku czci patrona ludzi pracy. Wszystkich was bardzo serdecznie pozdrawiam i proszę, byście zanieśli moje błogosławieństwo do swoich domów i środowisk pracy.

Dzień św. Józefa każe nam też pamiętać w szczególny sposób o ojcach, którzy w nim znajdują wzniosły wzorzec ewangeliczny. Pragnę pomodlić się dziś w intencji każdego ojca rodziny, poczynając od najstarszych, którzy zaznali już radości posiadania wnuków, aż po najmłodszych, oczekujących może z drżeniem serca narodzin pierwszego dziecka. Niech wszyscy ojcowie będą jak św. Józef mężami sprawiedliwymi, gotowymi do wszelkich poświęceń dla dobra swoich rodzin. Miłość ich żon i dzieci niech im wynagradza wszelkie trudy!

2. Chciałbym was teraz prosić, drodzy bracia i siostry, o modlitwę w pewnych szczególnych intencjach. W najbliższy piątek, 24 marca, będziemy obchodzić specjalny Dzień modlitwy i postu, aby uczcić pamięć misjonarzy, którzy przelali krew za Ewangelię. Także 1999 r. naznaczony został przez ofiarę ponad trzydziestu braci i sióstr: kapłanów, zakonników, zakonnic, seminarzystów oraz świeckich aktywnie uczestniczących w ewangelizacji. Ich świadectwo woła do Boga o przebaczenie i pojednanie; ich przykład niech będzie dla wszystkich bodźcem i wsparciem na drodze nawrócenia, podjętej w Roku Świętym. Wspominajmy ich w modlitwie razem z tymi, którzy nadal z wielką odwagą pracują na pierwszej linii na rubieżach ewangelizacji.

Proszę was także o modlitwę w intencji mojej jubileuszowej pielgrzymki do Ziemi Świętej, która rozpocznie się jutro. Proszę zwłaszcza Matkę Bożą i św. Józefa o opiekę nad tą podróżą apostolską o tak bogatym znaczeniu. Z głębokim wzruszeniem udam się do miejsc, w których Słowo stało się ciałem, gdzie Jezus żył, umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. Niech ta wizyta o charakterze wyłącznie religijnym wyda pożądane owoce dla dobra całego Kościoła!

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty pozdrowił wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim. Z kolei po polsku powiedział:

Pozdrawiam z całego serca obecnych na placu św. Piotra pielgrzymów z Polski, zwłaszcza przedstawicieli rzemieślników oraz «Solidarności». Uczestniczycie w Jubileuszu Rzemieślników w ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Niech Pan Bóg błogosławi waszej pracy, waszym warsztatom, fabrykom, zakładom i wszędzie tam, gdzie podejmujecie twórczy trud. Proszę Boga za przyczyną św. Józefa, dzisiejszego patrona, aby w naszej Ojczyźnie wszyscy mogli się cieszyć z posiadania pracy i jej owoców.

Na zakończenie spotkania z wiernymi Ojciec Święty dodał po włosku:

Wielokrotnie obchodząc to święto wspominaliśmy św. Józefa, ale może nigdy nie został on uczczony przez tak wielkie i uroczyste zgromadzenie. Dziękuję wszystkim!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: praca misje ojciec robotnik męczeństwo ojcostwo św. Józef rzemieślnik
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W