Aby media służyły prawdzie i dobru

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański" 23.05.2004

1. We Włoszech i w innych krajach obchodzona jest dziś uroczystość liturgiczna Wniebowstąpienia Pańskiego, która ukazuje, że przyjęta i odkupiona przez Chrystusa ludzkość została przez Niego wyniesiona do pełnej komunii z Bogiem.

W dzisiejszą niedzielę obchodzimy także Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Kościół patrzy z uwagą i sympatią na osoby pracujące w tym rozległym sektorze; pragnie prowadzić z nimi szczery i otwarty dialog, zachęcając do usilniejszego starania o autentyczny postęp ludzkości.

2. Temat, który będziemy rozważać w tym roku, brzmi: «Media w rodzinie — ryzyko i bogactwo». Dzięki nowoczesnej technice wiele rodzin ma bezpośredni dostęp do bogatych zasobów przekazu i informacji i może je wykorzystywać w celach wychowawczych oraz dla wzbogacenia kulturalnego i rozwoju duchowego. Środki społecznego przekazu mogą jednak wyrządzić rodzinie poważne szkody, gdy ukazują niewłaściwą czy wręcz wypaczoną wizję życia, samej rodziny, religii i moralności.

Dlatego trzeba nauczyć się korzystać z nich mądrze i rozważnie. Obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są odpowiedzialni za zdrowe i harmonijne wychowanie dzieci. Ponadto do instytucji publicznych należy zadanie opracowania systemu przepisów gwarantujących poszanowanie przez środki społecznego przekazu prawdy i wspólnego dobra.

3. W tych dniach, poprzedzających uroczystość Pięćdziesiątnicy, prośmy wraz z Maryją o dar Ducha Świętego, aby pomagał wszystkim, którzy pracują w dziedzinie komunikacji społecznej, w wypełnianiu ich obowiązków z prawdziwym zapałem apostolskim.

Po odmówieniu modlitwy «Regina caeli» Ojciec Święty powiedział:

Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia kard. Giovanniemu Battiście Re, mojemu specjalnemu wysłannikowi na obchody 750. rocznicy konsekracji bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Pozdrawiam ponadto w sposób szczególny biskupa tego miasta, franciszkańskie rodziny zakonne, władze i wiernych zgromadzonych na tej uroczystości. Przyłączam się do wspólnej modlitwy o wstawiennictwo świętego patrona Włoch za całym narodem, aby mógł patrzeć w przyszłość budzącą nadzieję, w której jest miejsce na zgodę i solidarność.

(...)

W najbliższą sobotę, w wigilię wielkiej uroczystości Zesłania Ducha Świętego, o godz. 18 będę przewodniczył uroczystym Nieszporom. Zapraszam wszystkich wiernych, w szczególności członków ruchów Odnowy w Duchu Świętym, do udziału w modlitewnym czuwaniu, by prosić o obfite wylanie darów Ducha Świętego dla nas i całego Kościoła.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao