Miłość Kościoła do dzieci

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 29.02.2004

1. Dziś, w I Niedzielę Wielkiego Postu, Ewangelia ukazuje nam Chrystusa, który po chrzcie, jakiego św. Jan udzielił Mu w Jordanie, pod natchnieniem Ducha Świętego oddalił się na pustynię i pozostał tam przez czterdzieści dni. Ewangelia opisuje trzy znane wszystkim pokusy, którymi posłużył się Szatan, aby doprowadzić do upadku naszych prarodziców. Jednakże Chrystus jako nowy Adam przezwyciężył je i stanowczo odrzucił kusiciela: «Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego» (Łk 4, 12).

2. Zwycięstwo Chrystusa nad złym daje nam pewność, że nie ugniemy się w momencie próby, jeśli będziemy zjednoczeni z Panem. Dlatego też Wielki Post jest okresem, w którym jesteśmy wezwani do szczególnego wysiłku duchowego.

Z tej okazji skierowałem do Kościoła przesłanie, poświęcone w sposób szczególny dzieciom, które nierzadko są niewinnymi ofiarami ludzkiej nikczemności. Kościół otacza je szczególną troską, ponieważ Chrystus powiedział: «Kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje» (Mt 18, 5). Niech ten okres liturgiczny będzie czasem wielkodusznego współzawodnictwa w okazywaniu solidarności najmniejszym, a zwłaszcza tym, którzy są narażeni na największe niebezpieczeństwa i trudności.

3. Drodzy bracia i siostry, zachęcam was wszystkich, abyście się modlili w tej intencji. Proszę was również, abyście mi towarzyszyli duchowo w rekolekcjach, które rozpoczną się dziś wieczór jak co roku w I Niedzielę Wielkiego Postu. Razem ze mną będą w nich uczestniczyć moi współpracownicy z Kurii Rzymskiej. Dziewicę, która słuchała, proszę, aby te dni milczenia, medytacji i głębokiego zjednoczenia z Chrystusem przyniosły bogate owoce.

Apel w sprawie Haiti

Niepokojące i smutne wiadomości dotarły do nas z Haiti.

W obliczu tej sytuacji czuję się zobowiązany wezwać wszystkich Haitańczyków, by z odwagą i pokorą podjęli decyzje, których wymaga dobro kraju.

Wspólnotę międzynarodową zachęcam do wysiłków dyplomatycznych, organizacje humanitarne proszę o wspaniałomyślne zaangażowanie, a umiłowanemu narodowi haitańskiemu udzielam specjalnego błogosławieństwa.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama