Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Podróż apostolska Jana Pawła II do Indii i Gruzji. 5-9.11.1999
WSPÓLNA DEKLARACJA PAPIEŻA JANA PAWŁA II 
I KATOLIKOSA-PATRIARCHY ELIASZA IIPodczas wizyty w katedrze patriarchalnej w Sweti-Cchoweli w Mcchecie Papież i Katolikos-Patriarcha podpisali wspólną deklarację w sprawie pokoju, skierowaną do rządów, organizacji międzynarodowych, przywódców religijnych i wszystkich ludzi dobrej woli.Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II i Katolikos-Patriarcha całej Gruzji Eliasz II, spotykając się w Tbilisi w braterskiej wspólnocie oraz wpatrując się w Chrystusa, Księcia Pokoju, pragną skierować naglący apel o pokój do rządów, organizacji międzynarodowych, przywódców religijnych, a także wszystkich ludzi dobrej woli.

Apel ten kierujemy z Gruzji na Kaukazie, a więc z regionu o szczególnym znaczeniu geopolitycznym i historycznym, który łączy Europę z Azją i jest obszarem przenikania się kultury wschodniej i zachodniej. Sytuacja w tym regionie, podobnie jak w wielu innych częściach świata, jest dzisiaj bardzo trudna. Abchazja, Nagorno-Karabach i Kaukaz Północny stanowią zagrożenie dla pokoju na świecie i domagają się zdecydowanego działania całej ludzkiej społeczności.

Pokój jest najwyższym darem, bez którego nie można nadać życiu pełnego sensu ani dążyć do rozwoju. Ludzkie serce tęskni za tym najcenniejszym dobrem, a ludzie pragną żyć w zgodzie. Dzisiejszy świat jest niczym globalna wioska. Istnieje poważne zagrożenie, że konflikt toczący się na jakimś obszarze rozszerzy się poza jego granice, ogarnie inne kraje i stanie się zarzewiem nowych wojen. W przełomowym momencie, jaki obecnie przeżywamy, świat musi zmobilizować wszystkie swoje energie duchowe, intelektualne i fizyczne, aby uniknąć globalnej katastrofy. Terroryzm stał się kolejnym i realnym zagrożeniem dla światowego pokoju. Jest więc ważne, aby organizacje międzynarodowe zabezpieczały suwerenność, integralność terytorialną i bezpieczeństwo państw.

Apelujemy zatem do wszystkich, którzy słyszą nasz głos, aby okazywali mądrość i zdecydowaną wolę uchronienia planety, powierzonej naszej opiece, przed niebezpieczeństwem wojny, a przez to tworzyli nieodzowne warunki po temu, aby trzecie tysiąclecie naprawdę przyniosło «pokój na ziemi ludziom dobrej woli».

Tbilisi, 8 listopada 1999 r.
Jego Świątobliwość Papież JAN PAWEŁ II
Katolikos-Patriarcha całej Gruzji ELIASZ II

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój ekumenizm dobra wola wojna Gruzja Eliasz II
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W