O dialog ze wszystkimi ludźmi dobrej woli

Przemówienie do Międzynarodowej Komisji Teologicznej, 7.10.2004

W dniach 4-8 października 2004 r. w Domu św. Marty w Watykanie odbywała się doroczna sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Teologicznej, której przewodniczył kard. Joseph Ratzinger. W skład Komisji powstałej 30 lat temu wchodzi obecnie 5 członków z poprzedniej kadencji oraz 25 nowo powołanych. Uczestnicy obrad skoncentrowali się najpierw na opracowaniu programu i metod pracy na najbliższe pięciolecie, a następnie kontynuowali rozważania, rozpoczęte pod koniec poprzedniego pięciolecia, na temat losu dzieci, które umierają bez chrztu, w kontekście uniwersalnego Bożego planu zbawienia; jedyności mediacji Chrystusa i sakramentalnego wymiaru Kościoła w perspektywie zbawienia. Innym rozważanym tematem było naturalne prawo moralne. W świetle nauczania potwierdzonego przez Jana Pawła II, w szczególności w Encyklikach «Veritatis splendor» i «Fides et ratio», Komisja podejmie refleksję, której owoce winny przyczynić się do konstruktywnej odnowy doktryny dotyczącej tego prawa. 7 października Papież spotkał się z uczestnikami obrad w Sali Konsystorza i wygłosił do nich przemówienie.

Księże Kardynale, czcigodni Bracia w biskupstwie, czcigodni i szanowni Profesorzy!

1. Odbywająca się w tych dniach sesja plenarna rozpoczyna kolejne pięciolecie prac Międzynarodowej Komisji Teologicznej, siódme od jej powstania. Cieszę się, że mogę was przyjąć z tej okazji, w momencie, gdy rozpoczynacie nowy etap refleksji teologicznej; życzę, aby był on owocny i służył dobru całego Kościoła. W sposób szczególny pozdrawiam kard. Josepha Ratzingera, któremu serdecznie dziękuję za uczucia wyrażone w przemówieniu powitalnym.

2. Tematy, nad którymi Komisja będzie pracować w najbliższych latach, są bardzo ważne. Pierwszy z nich to los zmarłych bez chrztu dzieci. Nie chodzi tu o jakąś odosobnioną kwestię teologiczną. Temat ten jest głęboko związany z innymi podstawowymi zagadnieniami, takimi jak: powszechna zbawcza wola Boga, jedyne i powszechne pośrednictwo Jezusa Chrystusa, rola Kościoła, powszechnego sakramentu zbawienia, teologia sakramentów, znaczenie nauki o grzechu pierworodnym... Przedmiotem waszej refleksji musi być zatem nexus między tymi wszystkimi tajemnicami, co pozwoli wam wypracować syntezę teologiczną, pomocną w coraz bardziej spójnej i światłej pracy duszpasterskiej.

3. Nie mniej ważny jest drugi temat, czyli naturalne prawo moralne. Jak wiecie, wypowiadałem się już na ten temat w Encyklikach Veritatis splendor i Fides et ratio. Kościół zawsze był przekonany, że Bóg obdarzył człowieka zdolnością poznania światłem rozumu podstawowych prawd o ludzkim życiu i przeznaczeniu, a konkretnie, norm prawidłowego postępowania. Przypominanie naszym współczesnym o tej umiejętności ma wielkie znaczenie dla budowania dialogu z wszystkimi ludźmi dobrej woli i dla różnych form współżycia opartych na wspólnym fundamencie etycznym. Objawienie chrześcijańskie nie powoduje, że to poszukiwanie prawdy staje się bezużyteczne, przeciwnie, skłania do niego, oświecając drogę światłem Chrystusa, w którym wszystko ma swe istnienie (por. Kol 1, 17).

Wasze doświadczenia zobyte w różnych krajach świata i znajomość problemów teologicznych pomogą wam nadać tej refleksji konkretną i organiczną formę.

4. Wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny zawierzam waszą pracę, prosząc Pana, aby podczas tej sesji ożywiał was duch głębokiej modlitwy i braterskiej komunii w świetle Mądrości, która pochodzi z Wysoka.

Z ufnością proszę was, abyście wytrwale rozważali wyznaczone tematy, a na znak mojej bliskości udzielam wam mego błogosławieństwa.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama