Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jan Paweł II

BÓG KIERUJE DZIEJAMI LUDZKOŚCI

1 I 2001 r. — Przemówienie noworoczneW pierwszych minutach Nowego Roku Jan Paweł II ukazał się w oknie swojej biblioteki i skierował do licznie zgromadzonych na placu św. Piotra wiernych następujące przemówienie:

Drodzy Bracia i Siostry! Droga Młodzieży!

1. W tym momencie przekraczamy próg roku 2001 i wchodzimy w trzecie chrześcijańskie tysiąclecie. W chwili, gdy wybija północ, wyznaczająca ten dziejowy przełom, z sercem pełnym wdzięczności rozważamy zmienne koleje historii minionego wieku i millennium. Dramaty i nadzieje, radości i cierpienia, zwycięstwa i klęski; ponad tym wszystkim góruje świadomość, że Bóg kieruje dziejami ludzkości. Towarzyszy ludziom w drodze i nieustannie dokonuje wielkich dzieł. Jakże Mu nie dziękować w tę noc? Jakże Mu nie powtarzać: «In te, Domine, speravi, non confundar in aeternum»? Tak — «W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki»!

2. Na zakończenie tradycyjnego spotkania modlitewnego, które jest stałym elementem każdego dnia w Roku Jubileuszowym, a tym razem odbyło się w nocy, w ostatnich chwilach roku 2000, nasze oczy zwracają się ku Chrystusowi, Zbawicielowi człowieka. Bez Niego życie nie osiąga swego ostatecznego celu. To On swoją mądrością i mocą swego Ducha pomaga nam podejmować wyzwania nowego tysiąclecia; to On daje nam zdolność poświęcenia życia dla chwały Bożej i dla dobra ludzkości. Musimy na nowo rozpocząć wszystko od Niego i być Jego świadkami w przyszłości, która nas czeka.

Pozwólmy się porwać Jego miłości, a zaznamy w życiu radości, której źródłem jest codzienna wierność Jego służbie. Tego właśnie życzę z całego serca wszystkim wierzącym i wszystkim ludziom dobrej woli. Szczególne życzenia, wsparte modlitwą, kieruję w tym momencie do tych, którzy cierpią, borykają się z trudnościami, przeżywają chwile niepokoju. Dla każdego z nich modlę się o opatrznościową pomoc Bożą.

Ogarniam spojrzeniem cały świat. Życzę, aby nowe tysiąclecie przyniosło wszystkim narodom pokój, sprawiedliwość, braterstwo i pomyślność! Myślę zwłaszcza o młodych, którzy są nadzieją na przyszłość: światło Chrystusa Zbawiciela niech nada sens ich życiu, prowadzi ich po drogach życia, niech dodaje im sił do świadczenia o prawdzie i do służby dobru.

Te życzenia zawierzam wstawiennictwu Maryi.

Najświętsza Panno,
Jutrzenko nowych czasów,
pomóż nam patrzeć z wiarą
na minione dzieje i na rok,
który się rozpoczyna.
Gwiazdo trzeciego tysiąclecia,
prowadź nasze kroki
ku Chrystusowi,
Żyjącemu «wczoraj, dziś
i na wieki», i spraw,
aby ludzkość,
wkraczająca z bojaźnią
w nowe millennium,
była coraz bardziej braterska
i solidarna.

Wszystkim życzę szczęścia w Nowym Roku!


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pokój historia czas tysiąclecie milenium nowy rok millennium dzieła Boże
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W