reklama

Szukać prawdy i ją przekazywać

Przemówienie do członków Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy, 6.12.2002

Międzynarodowa Katolicka Unia Prasy (UCIP) obchodzi w tym roku 75--lecie swego istnienia. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie zorganizowano kilkudniowe obchody tej rocznicy. W piątek rano, 6 grudnia 2002 r., Jan Paweł II przyjął ich uczestników w Sali Klementyńskiej. W imieniu wszystkich obecnych słowo powitalne wygłosił abp John Patrick Foley, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Ojciec Święty w swym przemówieniu do zebranych ukazał podstawowe cechy, jakie powinny wyróżniać dziennikarza katolickiego.

Drodzy Przyjaciele w Chrystusie!

Z radością spotykam się z wami, członkami Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy, z okazji obchodów 75. rocznicy powstania waszej organizacji. Przy tej radosnej sposobności pozdrawiam was wszystkich serdecznie i zapewniam o mojej modlitwie, a abpowi Johnowi Foleyowi, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, dziękuję za serdeczne słowa, które skierował do mnie w waszym imieniu.

Od momentu powstania do dziś Unia bardzo się rozrosła i rozwinęła. Wystarczy powiedzieć, że jej pierwszy kongres światowy, zorganizowany w 1930 r., zgromadził 230 dziennikarzy katolickich z 33 krajów, podczas gdy w ostatnim, który odbył się w ubiegłym roku, wzięło udział 1080 dziennikarzy katolickich ze 106 krajów całego świata. Temu wzrostowi liczebności z pewnością towarzyszyło coraz wyraźniejsze uświadamianie sobie przez was znaczenia tożsamości katolickiej w dziennikarstwie, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym następują tak szybkie przemiany.

Moglibyśmy zadać sobie pytanie, co oznacza być profesjonalnym dziennikarzem katolickim. Znaczy to po prostu być człowiekiem uczciwym, który w życiu osobistym i zawodowym wiernie realizuje nauczanie Jezusa i Ewangelii. Znaczy dążyć do osiągnięcia najwyższego kunsztu zawodowego, być człowiekiem modlitwy, starającym się zawsze jak najlepiej wywiązywać się ze swoich zadań. Znaczy odważnie dociekać prawdy i ją przekazywać, także wówczas, gdy owa prawda jest niewygodna bądź uznawana za «politycznie niepoprawną». Znaczy zachowywać wrażliwość na moralne, religijne i duchowe aspekty życia ludzkiego, które często są niewłaściwie pojmowane bądź z rozmysłem ignorowane. Znaczy informować nie tylko o przestępstwach i tragediach, lecz także o pozytywnych i budujących akcjach na rzecz potrzebujących: ubogich, chorych, niepełnosprawnych, słabych, wszystkich, o których społeczeństwo mogłoby zapomnieć. Znaczy ukazywać przykłady nadziei i heroizmu światu, który ogromnie ich potrzebuje.

Drodzy przyjaciele, oto niektóre cechy, jakie powinny wyróżniać wasze życie zawodowe dziennikarzy katolickich. W takim duchu Międzynarodowa Katolicka Unia Prasy powinna działać i upowszechniać ten ideał wśród swych członków. Składając wam szczere gratulacje z okazji waszej 75-letniej zaszczytnej służby tym ideałom, modlę się, aby wasza organizacja nadal była źródłem braterstwa i wsparciem dla katolików działających na polu dziennikarstwa. Niech pomaga wam coraz lepiej służyć Chrystusowi w pracy zawodowej i poprzez nią! Z miłością w Panu z serca udzielam wam oraz waszym rodzinom Błogosławieństwa Apostolskiego.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama