Jedyne w Polsce duszpasterstwo niepełnosprawnych

O jedynym w Polsce duszpasterstwie niepełnosprawnych ruchowo, zlokalizowanym w Limanowej

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Ruchowo działające od dwunastu lat w diecezji tarnowskiej organizuje 12 września w Limanowej (diecezja tarnowska) VI Forum Niepełnosprawnych Ruchowo. Hasłem spotkania jest "Jeden Duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących" (Dz 4,32). Jest to jedyne duszpasterstwo o takim charakterze działające w Polsce.

W programie Forum przewidziano m.in. wręczenie nagród dla osób pomagających niepełnosprawnym - statuetek "Cyrenejczyka". Jest też bogaty program modlitewny i kulturalno-integracyjny dla uczestników Forum: piesza pielgrzymka do Kaplicy Łaski w Mordarce, Msza św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, wyścig na czas na wózkach oraz koncert zespołów: "Pod Budą", "Stare Dobre Małżeństwo" i "Wolna Grupa Bukowina". Przy okazji spotkania przewidziano też poświęcenie biura Katolickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Niepełnosprawnych "Cyrenejczyk" i wręczenie pięciu wózków inwalidzkich uczestnikom Forum.

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Ruchowo działa w diecezji tarnowskiej od dwunastu lat. Jego propozycje skierowane są do osób nie mających pełnej sprawności kończyn dolnych i górnych, nie cierpiących jednak z powodu upośledzenia umysłowego. Na początku praca polegała tylko na organizowaniu letniego wypoczynku, obecnie w pięciu okręgach co miesiąc odbywają się spotkania modlitewno-integracyjne - powiedział KAI dyrektor duszpasterstwa ks. Stanisław Staśko. Dodał, że działalności nie ogranicza tylko do niepełnosprawnych z terenu swojej diecezji.

Duszpasterstwo wydaje miesięcznik "Droga Nadziei" adresowany do chorych, niepełnosprawnych i ich przyjaciół. Pismo powstało w grudniu 1991 r. Większość artykułów piszą sami niepełnosprawni.

Co roku duszpasterstwo przyznaje i wręcza złote statuetki - "Cyrenejczyki". Jest to forma wyróżnienia osób, które bezinteresownie pomagają ludziom niepełnosprawnym. Statuetka przedstawiają scenę z Drogi Krzyżowej, gdy Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi. "Cyrenejczyka" otrzymał Ojciec Święty Jan Paweł II w 1996 r. oraz metropolita lubelski abp Józef Życiński w 1997 r. Statuetki brązowego "Cyrenejczyka" przyznano dotychczas kilkunastu osobom prywatnym: sprawnym i niepełnosprawnym oraz firmom i instytucjom wspierającym działalność duszpasterstwa.

Kontakt z duszpasterstwem: ks. Stanisław Staśko, 34-600 Limanowa, ul. Jana Pawła II 1, tel. (0-18) 337-22-64, fax (0-18) 337-47-07.

kdr (KAI) ck

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama