Pomagać tak, jak się potrafi

5 grudnia 2007 - Międzynarodowy dzień wolontariusza

Co łączy ludzi, którzy trafiają do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego? Potrzeba bycia potrzebnym? Chęć zrobienia czegoś dobrego? Może chęć spłacenia dobra, które kiedyś sami otrzymali?

 

Wolontariusze przyjeżdżający do warszawskiego Ośrodka są różni: młodsi i starsi, mocno zaangażowani i dopiero początkujący, studiujący i pracujący. Różne są też ich motywacje. Najczęściej wspominana jest chęć pomocy drugiemu człowiekowi, bycia dla drugiego.

Jako wolontariat, określa się dobrowolne, świadome i niezarobkowe wspieranie własną pracą wybranej - społecznie pozytywnej - inicjatywy. Ci, którzy pojawiają się w Ośrodku chcą wspierać misje.

- Wspierać to znaczy pracować dla..., nie pozostawać obojętnym i pomagać tak, jak się potrafi, jak to jest możliwe w danym momencie: modlitwą, inicjatywą czy własnym wyjazdem misyjnym — mówi Monika, wolontariuszka, która wróciła z Ugandy.

- Nasi wolontariusze zaczynają pracę w Polsce - każdy w miejscu swojego zamieszkania. Przyjeżdżają do Ośrodka czasami z odległych miejscowości: z Olsztyna, Szczecina, z Poznania czy Świdnika, żeby przejść formację misyjną. Potem wyjeżdżają — wyjaśnia ks. Stanisław Rafałko, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.

Są posyłani na placówki misyjne, prowadzone przez księży salezjanów w Afryce, w Europie Wschodniej, Ameryce Południowej. Dają od siebie to, co posiadają: swój czas i talenty. Pracują z dziećmi w szkołach, w parafiach i oratoriach. Chcą zmieniać ten świat na lepsze, zwłaszcza dla najsłabszych i najbardziej pokrzywdzonych — dla dzieci.

Wolontariusze włączają się w akcje informacyjne, pomagają uwrażliwiać na potrzeby innych, dzielić się tym, co każdy z nas posiada, wnosić ludzką życzliwość i pomoc tam, gdzie brakuje wsparcia i nadziei.

Bez wsparcia wolontariuszy większość dzisiejszych dobrych inicjatyw nie miałaby szans na realizację. W świecie nastawionym na zysk, rywalizację i konsumpcję, zwłaszcza kraje rozwijające się potrzebują bezinteresownego wsparcia i nadziei.

Wszystkim wolontariuszom, pracującym w kraju i zagranicą, z okazji ich święta życzymy wiele wytrwałości i radości w tym, co robią.

Materiał nadesłany przez:
MULTIMEDIA DON BOSCO
ks. Maciej Makuła sdb
Salezjański Ośrodek Misyjny

Więcej informacji: www.wolontariat.salezjanie.pl

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama