Chrystus Drogą

Przed dziesiątym spotkaniem Lednica 2006

Już niecałe sto dni pozostało do Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na Lednicy. Tegoroczne, dziesiąte spotkanie na Polach Lednickich przy Bramie-Rybie symbolizującej Chrystusa odbędzie się w pierwszą sobotę czerwca (3 czerwca 2006 r.) pod hasłem: „Chrystus Drogą".

To, że Chrystus jest drogą, wiemy od Niego samego (zob. J 14, 6). Co to jednak dla nas oznacza i dokąd ta droga prowadzi? Na te pytania będziemy wspólnie szukali odpowiedzi na Lednicy.

Trasa już wyznaczona

Dzięki Chrystusowi-Drodze człowiek dochodzi tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć o własnych siłach. Najpierw odnajduje siebie samego. Tak też rozpocznie się lednicka droga. Adorując od godz. 9 Najświętszy Sakrament, będziemy mieli bowiem szansę odkryć w sobie dziecko Boże.

Następna część lednickiego nabożeństwa to Msza Święta o Duchu Świętym. W Eucharystii dzięki ofierze Chrystusa dochodzimy do drugiego człowieka. Odkrywamy swoje miejsce we wspólnocie Kościoła, którą wszyscy razem tworzymy. Będąc w komunii z Chrystusem oraz braćmi i siostrami, wspólnie możemy zwracać się do Boga: „Ojcze nasz".

Chrystus jest też przede wszystkim naszą drogą do Boga. Drogą, która wiedzie przez krzyż. Dlatego po Eucharystii zostanie odprawiona Droga krzyżowa, w której kolejne stacje będą teatralną ilustracją poszczególnych etapów pójścia za Chrystusem. Wyruszymy w nią z krzyżem, z którym Jan Paweł II przeżył swoją ostatnią Drogę krzyżową w 2005 roku.

Krzyż staje się również naszą bramą do nieba. Przyjmujemy go, wybierając Chrystusa, czego symbolem będzie wspólne przejście przez Bramę III Tysiąclecia.

Przygotowania do drogi

Przygotowania do Lednicy 2006 rozpoczęto już w październiku zeszłego roku, a zaangażowało się w nie całym sercem wiele osób i firm.

- Najwięcej czasu zajęło wykonanie „Łodzi Piotrowej" na wzór tej z Ewangelii - mówi Urszula Świderska z lednickiego „sztabu". - To w niej, w czasie Eucharystii celebrowanej na Polach Lednickich, zostaną przewiezione dary. Będą to m.in. ogień i krzyż, który trzymał Sługa Boży Jan Paweł II podczas nabożeństwa Drogi krzyżowej w Koloseum w 2002 roku. Na ukończeniu są również wszystkie przedmioty, które będą rozdawane uczestnikom Lednicy. W tym roku będą to karty kredytowe do nieba oraz drewniane krzyże z Imieniem Jezusa - egzorcyzmem chroniącym przed złem.

Tradycyjnie już całonocnej modlitwie towarzyszyć będzie także wspólny śpiew. Motywem przewodnim będzie, zgodnie z tematyką spotkania, pieśń o drodze w wykonaniu „Siewców Lednicy".

- Muzyka jest już gotowa - wyjaśnia Urszula Świderska - a obecnie odbywają się próby i wprowadzane są ostatnie poprawki do tekstu. Rozpoczynamy także rozprowadzanie ulotek zawierających program Lednicy. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne są także na naszej stronie internetowej: www.lednica2000.pl. No i już można zgłaszać swój przyjazd, do czego bardzo serdecznie zachęcamy!

Wciąż wybieramy Chrystusa

„Lednica to nie tylko jednorazowe spotkanie w ciągu roku. Lednica to stała praca formacyjna, to nieustanny wybór Chrystusa w każdej sytuacji, to praca nad świadomością chrześcijańską i chrześcijańską postawą. Do stałych terminów należy już Lednica Seniora w pierwszą sobotę września (2 września 2006 r.). Lednica to także formacyjne wakacje nad jeziorem, chrzcielnicą Polski. W ciągu lipca przez wszystkie cztery tygodnie będzie pracowało lednickie laboratorium wiary, które podejmie wysiłek ukazania oblicza Chrystusa w Ewangeliach, w sakramentach, w liturgii i sercu drugiego człowieka. To zadanie wyznaczone nam przez Ojca Świętego Jana Pawła II podjęte zostanie twórczo w konkretnych przestrzeniach: cywilizacji i kultury, polityki i ekonomii. [...] Już dziś zapraszamy na twórcze wakacje nad Lednica".

Ojciec Jan Góra OR duszpasterz akademicki, inicjator spotkań lednickich

Z listu na Objawienie Pańskie 2006

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao