Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Gabriel Amorth, Angela Musolesi

ŚWIADECTWO EGZORCYSTY

Wywiad z ks. Gabrielem Amorthem, światowej sławy egzorcystą

ISBN: 978-83-60703-84-7

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2008

PIEKŁO, DEMONY I DUSZE POTĘPIONE

Kiedy działanie Ducha Świętego oświeca ludzki umysł, wiara dotrzymuje kroku rozumowi.

Niektórzy ludzie wierzą, że demony są tylko zbuntowanymi aniołami, które nigdy nie były istotami cielesnymi. Twierdzą również, że nie są to dusze osób zmarłych, które zostały potępione. Opinie są tu mocno podzielone. Czy ksiądz mógłby to wyjaśnić?

Złe duchy są jedynie zbuntowanymi aniołami. Osoby zmarłe, które znajdują się w piekle, są duszami potępionymi. Istnieje okres pośredni między końcem naszego życia a sądem ostatecznym (nie sądem szczegółowym, który odbywa się po śmierci), w którym nasza sytuacja nie jest jeszcze definitywnie określona. Nawet jeśli wybór jest już dokonany, na przykład dusza jest potępiona na wieki (teoria piekła tymczasowego jest kłamstwem i wprowadza ludzi w błąd, oprócz tego, że przeczy Słowu Bożemu, którym jest Pismo Święte). Posiadamy niewielką wiedzę na temat okresu pośredniego. Odnośnie do ludzi wiemy, że są pozbawieni ciała, które odzyskają po zmartwychwstaniu. Wtedy to człowiek będzie w pełni doświadczał swojego istnienia. Wiemy również, że aniołowie zostaną poddani sądowi ostatecznemu przez Chrystusa Sędziego, ponieważ Ojciec powierzył Synowi tę misję. Święty Paweł w Drugim Liście do Koryntian twierdzi: „Czy nie wiecie, że będziemy sądzić aniołów?”. To znaczy, że Chrystus zjednoczy sprawiedliwych, dobrych, by uczestniczyli w tym sądzie. Więcej nie wiemy.

Czy dusze osób, które postanowiły w czasie swojego życia postępować nieuczciwie i zmarły beż żalu, są w piekle?

Oczywiście. Istnieją tylko niebo, piekło i czyściec. Dlatego też, kto umiera w grzechu śmiertelnym, idzie do piekła.

Czy zdarzyło się księdzu w czasie egzorcyzmów mieć do czynienia z osobami zmarłymi, potępionymi, które komuś dokuczały?

Tak, zdarzyło mi się wiele razy.

Czy piekło jest stanem istnienia, czy miejscem?

Jest to pewnego rodzaju stan istnienia. Nie jakieś fantastyczne miejsce z zaświatów, ale pewny stan, w którym znajduje się dusza.

opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: nominacja szatan egzorcyzm okultyzm diabeł opętanie opętany rozeznanie duchowe egzorcysta demony egzorcyzmy nękanie diabelskie dusze potępione
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W