Propaganda Dei - "Ważne"

Płyta zespołu Propaganda Dei to czyste, rasowe reggae w najlepszym wydaniu. I nie chodzi tylko o muzykę...

Propaganda Dei - "Ważne"

U progu 2011r. koniński zespół „Propaganda Dei” wydał płytę „Ważne”. Styl muzyczny prezentowany przez zespół, reggae, nie jest szczególnie popularny wśród chrześcijańskich kapel, tak więc już przez samą stylistykę zespół wyróżnia się na tle innych. Nie chodzi tu o pojedyncze utwory nagrane w stylu reggae, ale o całą płytę!

Warto zauważyć, że prawdziwe reggae nie jest tylko rytmem, na który nakłada się dowolną warstwę muzyczną czy słowną, ale cechuje się szczególnym podejściem do muzyki i tekstu. Siła przekazu muzyki reggae leży w jej prostocie. Jest to cecha, pozwalająca przesłaniu trafić w jasny i celny sposób do słuchacza. Prostota nie oznacza prymitywizmu, ale raczej rezygnację z nadmiernych środków stylistycznych. Muzyka reggae nie zabija treści ścianą dźwięku (to, niestety, cecha większości współczesnych stylów muzycznych), oferuje natomiast spontaniczność wykonania. Wytrawny słuchacz klasyki tego gatunku z pewnością zauważył, że praktycznie każde wykonanie danego utworu jest inne, nawet przy tym samym składzie zespołu. Nie dostrzeżemy tego wprawdzie, słuchając tylko jednej płyty, ale zawsze doświadczymy charakterystycznej świeżości interpretacyjnej.

Klasyka muzyki reggae to nie jakieś „sunshine reggae”, lekka muzyczka do pogibania się w dyskotece, ale muzyka zaangażowana, z silnym przesłaniem. Podobnie jest z muzyką zawartą na płycie „Ważne”. Już sam tytuł wskazuje na to, że o coś tu chodzi, że nie jest to muzyczne pustosłowie. Zacytujmy kilka fragmentów tekstów:

To jest potęga, to jest broń nowa

Silniejsza niż bomba atomowa

Potężniejsza niż wielkie armie

Ludzki umysł jej nie ogarnie (...)

Naszą siłą jest miłość, miłość dana od Boga

Ona wszystko zwycięży, precz pójdzie lęk i trwoga (Potęga)Serce człowieka mówi prawdę

Serce człowieka nie oszuka

Wypowie to, co w głębi skrywa

Nigdy, nigdy nie oszuka (...)

Kiedyś wrócę i zatopię kłamstwa, nie zasłonię tego, co jest prawdą

Wyjdę z ciemności, pozorów szczęścia (Serce)Zapakowali w jednorazówkę twoje sumienie

Miłość przegrywa, wolność się kończy, ciągłe cierpienie

Nie masz już zdania, nie wiesz co myśleć o swoim życiu

Każą ci powstać, każą ci walczyć, siedzieć w ukryciu

Żyjesz życiem jednorazowym

Od wnętrza serca po czubek głowy (Jednorazowe)

Autorami tekstów są Marcin Ziemniczak i Michał Malek SDB, z wyjątkiem utworu czwartego, napisanego i gościnnie zaśpiewanego przez Dariusza Malejonka. A oto, co piszą o swoim graniu sami muzycy:

 

Po wielu latach grania w różnych zespołach i projektach muzycznych, z miłości do muzyki, zapragnęliśmy grać i śpiewać o tym co jest tak naprawdę ważne w naszym życiu, a przede wszystkim Kto, o tym co przeżywamy na co dzień, dlatego i taki tytuł płyty. Większość z nas pochodzi z Konina i tutaj gramy. Nasza muzyka osadzona jest w klimacie reggae.

Teksty i muzyka (Marcin Ziemniczak & Michał Malek sdb) to petarda prosto z serca tego co wokół nas, to pragnienia, to sposób na modlitwę i otwieranie się na to co Bóg daje człowiekowi w każdym momencie jego życia, w chwilach załamania, poczucia bezsensu, oczekiwania, pragnienia i miłości.

Gramy w składzie: Marcin Ziemniczak - gitary, wokal, ks. Michał Malek sdb - gitary, wokal, Szymon Wieczorkiewicz — bas, Andrzej Świerkowski — bębny, Kamil Gałczyński — trąbka, Marcin Kwiecień — puzon, Dawid Słowiński — trąbka, Marcin Kosmowski — saksofon.

Płytę nagraliśmy w trzech etapach: w kwietniu pierwszą piosenkę, w maju kolejne pięć i w sierpniu siedem, w „małym studio” w Puszczykowie we współpracy z Robertem Fredrichem — Litzą i gościnnym udziałem Darka Malejonka.

W naszym krótkim etapie istnienia, między nagraniami w studio, zagraliśmy koncerty: w Broczynie na Boskim Festiwalu Młodzieży, pośród takich zespołów jak 2Tm2/3 czy Full Power Spirit i w Poznaniu na Archidiecezjalnym Spotkaniu Młodych. Wraz z wydaniem płyty (30 LISTOPADA 2010r.) rozpoczynamy koncertowanie i pojawianie się w mediach.

Więcej informacji na temat zespołu można znaleźć pod adresem www.propagandadei.pl. Na stronie www zamieszczono m.in. fragmenty płyty, a także informacje o aktualnych koncertach i wydarzeniach.

Propaganda Dei - "Ważne"

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama