Muzyczne spotkania

O piosence "Nie lękajcie się", zapraszającej na spotkanie z Benedyktem XVI

Pomysłodawcą piosenki „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi", która w formie teledysku zaprasza na spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI, jest kardynał Stanisław Dziwisz. Swój oficjalny hymn ma także Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na krakowskich Błoniach.

W lutym kardynał Dziwisz zaproponował nam, abyśmy skomponowali pieśń zapraszającą na spotkanie z Benedyktem XVI. Podał nam nawet tekst refrenu, na który składają się słowa Jana Pawia II: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!" - mówi Piotr Ziemowski, jeden z kompozytorów pieśni wykonywanej przez grupę muzyków, znaną jako „Siewcy Lednicy". Ten żywiołowy utwór idealnie zachęca do podjęcia trudów pielgrzymowania i porzucenia każdej obawy.

Pieśń drogi

Motyw drogi, na której spotykają się ludzie różnych profesji, w różnym wieku i z różnych stron Polski, podkreśla teledysk, od kilku dni emitowany w telewizji. Zrealizował go Grzegorz Sadurski, reżyser klipów do piosenek „Arki Noego" i wielu innych artystów chrześcijańskich.

-Melodia refrenu jest prosta. Chcieliśmy, żeby szybko wpadała w ucho, by wszyscy mogli go z łatwością śpiewać. Piosenkę nagraliśmy w poznańskim studiu K&K i przed Wielkanocą zawieźliśmy płytę do Krakowa, do kardynała Dziwisza. Podobała mu się, bardzo się ucieszył - opowiada Piotr Ziemowski, który pracował nad muzyką razem z Marcinem Pokusą, a autorem tekstu zwrotek jest ojciec Jan Góra.

Ta trójka skomponowała wiele lednickich pieśni znanych młodzieży z całego kraju. „Chcemy spożyć Pismo Święte", „Przemień nas Panie", „Tańcem chwalmy Go" czy „Tak, tak Panie" - to tylko kilka propozycji wspólnej modlitwy z „Siewcami Lednicy". Grupa od początku jest związana z organizacją i prowadzeniem śpiewów podczas Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży na Polach Lednickich, choć swój debiut jako „Siewcy" datuje na rok 2001. Jej członkowie promują spotkania lednickie podczas koncertów w całej Polsce, a także za granicą, wykonując skomponowane przez siebie utwory. Taki koncert nie jest czymś zwyczajnym: to żywiołowe połączenie modlitwy, śpiewu i tańca. W skład grupy wchodzą muzycy z Poznania oraz z Żywiecczyzny i Podhala, dlatego góralskie nuty słyszalne w piosence „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi" nie powinny nikogo dziwić. Od jakiegoś czasu zespołowi towarzyszą dwie tancerki baletu z poznańskiego Teatru Wielkiego.

O potencjale „Siewców" nie trzeba przekonywać młodzieży, która co roku przyjeżdża modlić się na Pola Lednickie. Na żywo będzie można usłyszeć ich na krakowskich Błoniach 27 maja podczas nocnego koncertu „Trwajcie mocni w wierze - śpiewamy dla Ciebie, Ojcze Święty Benedykcie". Koncert, a właściwie czuwanie oparte na encyklice Benedykta XVI „Deus caritas est", będzie składał się z odczytywanych fragmentów tekstu encykliki i występów takich artystów, jak: Stanisław Sojka, Magda Anioł, „40 i 30 na 70" i właśnie „Siewcy Lednicy".

Przesłanie dla młodych

Podczas sobotniego Ogólnopolskiego Spotkania Młodych z Benedyktem XVI brzmieć będzie przede wszystkim hymn „Nie lękajcie się", skomponowany specjalnie na tę okazję przez krakowskiego kompozytora Piotra Pałkę. Ta spokojna i modlitewna pieśń, będąca oficjalnym hymnem Spotkania Młodych, porusza dwa ważne tematy: encyklikę Papieża „Bóg jest miłością" oraz hasło jego pielgrzymki do Polski „Trwajcie mocni w wierze". Piotr Pałka siedem lat temu założył chór „Voce Angeli" przy bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie, którego jest dyrygentem. Chórzyści wykonują głównie muzykę religijną, ale także świecką. Utwory liturgiczne Piotra Pałki można usłyszeć w krakowskich bazylikach oo. Dominikanów i oo. Franciszkanów.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao