Program Festiwalu Niepokalanów 2010

Program XXV Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2010 (27-30 maja 2010)

9.00 - 11.00 Recepcja

Uroczystość otwarcia Festiwalu „Niepokalanów 2010”

Bazylika

11.00 Msza św. Inauguracyjna - przewodniczy abp Kazimierz Nycz — Metropolita Warszawski


Sala św. Bonawentury

12.15 Uroczyste Rozpoczęcie Festiwalu

14.30 Obiad

15.30 Ostatni

Fr Bala Udumala

Fr Bala Udumala, USA

5026 33' film fabularny USA

Ostatni Apel pokazuje historię prostej dziewczyny wybranej przez Boga, by zanieść ludzkości wiadomość o Miłosierdziu, by przygotowali się na Dzień Ostatni- Dzień Sądu Ostateczngeo. Opowieść rozwija sie poprzez ukazanie bożych wizji i objawień, które otrzymywała Helena oraz poprzez ukazanie jej zmagań by przekazać bożą misję poprzez swoje codzienne, skromne życie siostry zakonnej w Polsce, w początkach XX wieku.

16.10 Kawa, herbata

16.25 Nurunguvettangal

Leo Taddeus

Cmc Udaya Province

5059 56' film fabularny Indie

Siedem sióstr zakonnych! Jak siedem kolorów! Siedem historii! Siedem opowieści ukazujących problemy takie jak: przywiązanie, nuda, konserwatyzm , uprzedzenia, pracoholizm, pragnienia, strach etc.. Narracja filmu, nie poprzez jeden wątek, ale przez pokazanie wielu wymiarów wspólnego życia , ukazuje wspólnotę religijnych sióstr, mieszkających w malowniczej wiosce, ich codziennce prace i obowiązki. Niektóre z nich przepełnia bezcel ich życia. Niektóre z nich tak są zajęte swoją pracą, że zapominają o pięknie życia w prostocie . Niektóre z nich, nawet wątpią w swoje powołanie. Pewnego dnia, odwiedza je przyjaciółek jednej z zakonnic-Meera- rozwiedziona,copy writerer, umierająca na raka kobieta. Meera znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia gdy dogania ją przeszłośc, a ona błądzi w swych myślach jak po omacku. Swoje ostatnie chwile spędza w spokonym zakonie, gdzie odkrywa prawdziwy cel życia i swoją zdolność do miłości i przebaczenia. Dojrzewa do pogodzenia się ze swoją chorobą, utraconą miłością i jej starchem przed śmiercią. Ale nie tylko ona zyskuje na swoim pobycie u sióstr. Każda z sióstr zyskuje coś na zmianie swojej codziennej rutyny. Raz jeszcze, siostry znajdują cel swojej misji. Powrót do wiary, która z czasem uschła. A przede wszystkim, doświadczają jeszcze raz Miłości Boga, dla którego wybrały swoje powołanie z taką pasją. Zatem, to tak jakby Bóg zesłał każdej z nich nieoczekiwane światło.

17.30 Magazyn Katolicki „Ichtis”- Przystanek Jezus

Adam Wołyński

TVP Gorzów Wlkp.

5093 5' program telewizyjny Polska

Felieton emitowany w Magazynie katolickim „Ichtis” w TVP Gorzów Wlkp. Opowiada o odbywającej się od
10 lat inicjatywie ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Bohaterem materiału jest Rafał, zewangelizowany kilka lat temu przez młodych biorących udział w Przystanku w Żarach. Dziś przyjeżdża do Kostrzyna nad Odrą, żeby dzielić się swoim doświadczeniem z uczestnikami festiwalu Przystanek Woodstock.

18.00 Kolacja

 

 

 

Kaplica św. Maksymiliana


18.30 Refleksje — o. Stanisław Piętka

19.00 Dwadzieścia tajemnic Różańca -Tajemnice Chwalebne

Andrzej Solka

Wydawnictwo św. Karola, Rzym - Kraków

5013 60' program edukacyjny Włochy/ Polska

Spojrzenie na tajemnice Różańca Świętego od strony biblijnej, historycznej i artystycznej; prezentacją miejsc Maryjnych, związanych z Ziemią Świętą, Portugalią, Hiszpanią, Francją, Rosją i Polską.

20.05 Lech Majewski. Świat według Bruegela

Dagmara Drzazga

TVP Katowice

5034 45' program edukacyjny Polska

„Droga na Kalwarię” Pietera Bruegela z 1563 roku jest jednym z najbardziej niezwykłych i najmniej znanych obrazów mistrza. Znajduje się w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum i do dziś pobudza wyobraźnię historyków sztuki, artystów i zwyczajnych widzów. Obraz Bruegela stał się inspiracją dla powstania filmu fabularnego zatytułowanego „Młyn i krzyż”. Jego autorem jest znakomity polski reżyser Lech Majewski.
W realizacji „Młyna i krzyża” wzięły udział zarówno hollywoodzkie gwiazdy, jak i setki statystów. Przygotowano ponad półtora tysiąca elementów scenograficznych i kostiumów.

Dagmara Drzazga, dziennikarka i reżyserka Telewizji Polskiej, postanowiła nie tylko prześledzić proces tworzenia tego niezwykłego filmu, ale przede wszystkim poznać filozofię flamandzkiego mistrza; rozszyfrować ukryte symbole oraz „spotkać się” z owymi maleńkimi figurkami z jego obrazu.

„Lech Majewski. Świat według Bruegela” to opowieść o tym, że dla sztuki czas i przestrzeń nie istnieją.
A ludzie — ze swoimi zaletami i przywarami — wciąż pozostają tacy sami, bez względu na to, w jakiej epoce historycznej przyszło im żyć.


20.55 My, wy, oni - Śmierć dziecka

Krzysztof Żurowski

TVP Redakcja Katolicka

5109 25' program telewizyjny Polska

W cyklicznym programie MY WY ONI ( Magazyn rodzinny) podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Czy ciężko chore, umierające dzieci mogą nas nauczyć jak się umiera godnie?


21.25 Pielgrzymka

Franciszek Mazur

5116) 28' film amatorski Polska

Relacja z Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

22.00 Zakończenie projekcji

 

Piątek 28 maja 2010

Kaplica św. Maksymiliana

07.40 Jutrznia

08.00 Śniadanie


Sala św. Bonawentury

08.45 Bajki z krainy pieców ...

Andrzej B. Czulda

Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych Polska

5062 42' film dokumentalny

Zwykły tytuł i nadzwyczajna historia. Te bajki pisali po kryjomu więźniowie KL Auschwitz. Dla własnych dzieci. Robili so nich piękne ilustracje. W obozie koncentracyjnym wydarzyło się tyle zła, że można było zwątpić w dobro. A jednak ono przetrwało, choćby w pozornie błahych bajeczkach. Ryzykantów, którzy je pisali i malowali ilustracje w cieniu krematoryjnych kominów, było prawie trzydziestu. Jednym z nich był ojciec reżysera.


09.35 Kawa, herbata

 


09.50 Kikomeko 2

Ks. Stanisław Rafałko

Salezjański Ośrodek Misyjny

5159 20' film amatorski Polska

Drugi film o pracy ks. Jana Marciniaka w Afryce. Pierwszy Kikomeko opowiadał o pracy misjonarza wśród setek ubogich dzieci z wioski Bombo Namaliga, zagubionej w ugandyjskim buszu. Tam ks. Jan, poprzez program Adopcji na odległość umożliwiał im pójście do szkoły.Kikomeko 2” wprowadza nas w świat młodzieży, wyrwanej ze slumsów, rozlokowanych na peryferiach stolicy Kenii, Nairobi. W salezjańskim ośrodku Don Bosco Boys Town ubodzy chłopcy i dziewczyny ze slumsów odnaleźli sens życia i nadzieję na godną przyszłość. W ks. Janie spotkali ojca i nauczyciela, jak niegdyś turyńscy chłopcy w Księdzu Bosko.


10.15 Abp. Fiodorow. Prawda i ciemność

Aleksander Kuprin

Otczij Dom, Moskwa

5051 20' film dokumentalny Rosja

Kariera Ojca Leonida była oczywista. Jako młody chłopak zrozumiał prawdę o Kościele Powszechnym i opuścił Rosję. Studiował we Włoszech i Szwajcarii, przez co otrzymywał groźby z rosyjskiej ambasady w Rzymie. Przyjął wiarę katolicką, został księdzem w obrządku grekokatolickim i przyjął śluby zakonne. W 1917 przyjął imię Exarch i został głową katolików obrządku wschodniego w Rosji.Podczas swojego życia cierpiał poważne prześladowania i został skazany na wygnanie. Ostatecznie zmarł z wycieńczenia w 1935 roku.

Bazylika

11.00 Msza św.

12.15 Obiad

Sala św. Bonawentury

13.15 Przyjaciółki

Wanda Różycka-Zborowska

Satchwell Warszawa

5122 60' film dokumentalny Polska

Historia wielkiej przyjaźni dwóch 13 letnich dziewcząt, Danuty Rozental, Żydówki i Grażyny Harmacińskiej, Polki - w czasie II Wojny Światowej.


14.20 Historia Kowalskich

Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki

Picaresque Maciej Pawlicki

5017 60' film dokumentalny Polska


15.25 Kawa, herbata


15.40 Kroniki zapowiedzianej śmierci - Oni chcą mnie zabić

5139 45' film dokumentalny Polska

Martyrologia polskich księży w latach osiemdziesiątych XX wieku, w okresie walki z „Solidarnością”.


16.30 Perełka

ks. Maciej Makuła SDB

Duszpasterstwo Akademickie „Węzeł”

5144 27' program edukacyjny Polska

Bohaterka reportażu, Daria Hulewicz, pochodzi ze Zgierza. Skończyła 18 lat i zdała maturę. W roku 2007 zachorowała na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Choroba w życiu duchowym i emocjonalnym Darii spowodowała trwałe zmiany. Świat wartości i uczuć zyskał cechy dorosłości i dojrzałości. Celem reportażu jest pokazanie młodym ludziom tego, co jest w życiu ważne, o co należy zabiegać, a co jest tylko tanią, plastikową makietą.

 

17.05 Ente Ettavum Priyapetta Teacherku — Moja ukochana nauczycielka

Jiji Kalavanal

Jiji Kalavanal

5078 24' film fabularny Indie

Teddy był dla wszystkich problemowym dzieckiem. W jego życiu pojawił się nauczyciel. Życie Teddego i nauczyciela już nigdy nie miało być takie samo. Film zawiera multireligijny kontekst...Edukacja jest sprawą serca..

18.00 Kolacja

Kaplica św. Maksymiliana


18.30 Refleksje — o. Stanisław Piętka

Sala św. Bonawentury

18.45 Duch

Andrzej Bodasiński, Lech Dokowicz

Mirar Bodasińscy Sp.J

5018 51' film dokumentalny Polska

Autorzy filmu ukazują działania Ducha Świętego poprzez posługę kapłańską , szczególnie we wspólnotach charyzmatycznych.


19.45 Fidei Testis —Świadek Wiary

Jurij Goruliow

Studio „StopKadr” na zlecenie Telewizji Religia

5075 49' film dokumentalny Białoruś

Kazimierz Świątek, to prawdziwy tytułowy Świadek Wiary, który przeszedł przez sowieckie łagry i po upadku komunizmu stanął na czele odbudowującego się Kościoła Katolickiego na Białorusi. Osoba Kardynała przedstawiona jest dynamicznie na tle historii kraju i Kościoła. Mimo swego wieku, Kardynał Świątek - jak się okazuje - nie jest emerytem, a pełen energii i humoru, zaprasza wszystkich na swoje setne urodziny.


20.40 Pamięć

Andrzej Winiarz

5008 45' film amatorski Polska

Wspomnienia ks. Prałata Z. J. Peszkowskiego o Papieżu Janie Pawle II i swoich latach młodości.


21.30 Notacje - Czerwone noce na Wołyniu - o. Hieronim Warachim

Krzysztof Tadej

Agencja Produkcji Telewizyjnej TVP

5136 10' program telewizyjny Polska

Wspomnienia o. Hieronima Warachim OFM Cap o dramatycznych wydarzeniach w czasie II wojny światowej we Lwowie, Krakowie i Sędziszowie Małopolskim (m. in. o zamordowaniu żołnierzy AK przez NKWD niedaleko Sędziszowa Małopolskiego).

o. Hieronim Karol Warachim OFM Cap - zakonnik Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, były prowincjał kapucynów. Urodził się w 1916 roku we Lwowie. W Krakowie wstąpił do zakonu kapucynów. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1939 roku. Pracował m. in. w Wałczu (1947)/, w parafii św. Michała w Nowej Soli (1951), był proboszczem parafii św. Augustyna we Wrocławiu (1956 — 1965), pracował również w Gdańsku,
w Loreto i Krakowie. W Wałczu protestował przeciwko obrażaniu papieża Piusa XII przez przedstawiciela władzy. W związku z tym został pozbawiony możliwości nauczania w szkole średniej. Został też aresztowany przez UB. Autor książek m. in. pt. „Włóczęga Boży”, „Kapucyn kapłan — robotnik”, „O. Serafin Kaszuba. Apostoł Kościoła Milczenia”.


21.40 Notacje - Żarty Karola Wojtyły — ks. bp Adam Dyczkowski

Krzysztof Tadej

Agencja Produkcji Telewizyjnej TVP

5127 10' program telewizyjny Polska

Nieznane wspomnienia ks. bp ADAMA DYCZKOWSKIEGO o spotkaniach i rozmowach z Karolem Wojtyłą, które charakteryzują postać i osobowość Sługi Bożego Jana Pawła II.

Ks. bp Adam Dyczkowski, biskup senior diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach, w diecezji krakowskiej. 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Bolesława Kominka. W latach 1957 - 1963 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1963 — 1971 był wikariuszem w parafii katedralnej i wykładowcą filozofii w seminarium wrocławskim. W latach 1965 - 1978 zapisał się w historii jako duszpasterz akademicki. W 1992 r. został biskupem pomocniczym w Legnicy. W dniu 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym Diecezji zielonogórsko - gorzowskiej. Jest honorowym obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Głogowa.


22.00 Zakończenie projekcji

Sobota 29 maja 2010

Kaplica św. Maksymiliana

07.40 Jutrznia

08.00 Msza św


08.45 Śniadanie


Dzień Chopinowski

(za zaproszeniami)

09.30 Wyjazd z Niepokalanowa — autokar, samochody
10.00 Brochów — miejsce Chrztu Św. Fryderyka Chopina
11.30 Żelazowa Wola — zwiedzanie Dworku Chopina
13.00 Chata Mokas — wiejski poczęstunek, potrawy regionalne
15.30 Sochaczew, Koncert w Kościele św. Wawrzyńca


Projekcje Konkursowe

Sala św. Bonawentury

10.00 Prymas w Komańczy

Paweł Wodan

Telewizja Polska S.A.

5053 60' film fabularny (widowisko)

Spektakl opowiada o okresie uwięzienia i przetrzymywania Kardynała Wyszyńskiego w klasztorze
ss. Nazaretanek w Komańczy. Autentyczne wydarzenia z lat 50. posłużyły twórcy spektaklu Pawłowi Woldanowi do stworzenia duchowego portretu przywódcy polskiego kościoła (w tej roli Olgierd Łukaszewicz). W pięknych plenerach Bieszczad oglądamy proces podejmowania najważniejszych decyzji Jego prymasowskiej posługi, obserwując m. in. narodziny pomysłu odnowienia Ślubów Jasnogórskich. Bohaterkami spektaklu są także dziewczęta z Ósemek m. in. Maria Okońska (Magdalena Różczka), które wspierają Prymasa będąc m.in. posłańcami z Jasnej Góry, odwiedzającymi go w Komańczy. Równolegle rozwija się wątek wzmożonych wysiłków Urzędu Bezpieczeństwa, inwigilującego Prymasa oraz postawy nowych władz z Władysławem Gomułką na czele.

11.35 Fatima ujawnia swe tajemnice

Małgorzata Pabis

Wydawnictwo A-Z

5064 28' film dokumentalny Polska

Film mówi o przesłaniu z Fatimy. Opowiada historię objawień i tajemnic, jakie one z sobą niosą.

Film pokazuje, że kto ucieka się pod opiekę Maryi nigdy się nie zawiedzie.

11.50 Tutaj zawsze byliśmy wolni

Tadeusz Szyma, Paweł Wodan

Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater

5112 58' film dokumentalny Polska

Częstochowa, podobnie jak inne polskie miasta, przygotowała program obchodów
20 rocznicy przełomowych wydarzeń, które obaliły system komunistyczny. Naszym celem było podkreślenie symbolicznego związku dwóch dat. W dniach 3-6 czerwca 1979 r przybył do Częstochowy z I Pielgrzymką do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II. Kierowane do wielotysięcznej grupy uczestników spotkania słowa Apelu Jasnogórskiego: Czuwać — to znaczy strzec wielkiego dobra. (...) Czuwać — to znaczy pamiętać o tym wszystkim. Mieć wyostrzoną świadomość wartości, jakie zawierają się w życiu każdego człowieka po prostu przede wszystkim dlatego, że jest człowiekiem" - były wezwaniem do solidarności. Ta I Pielgrzymka, atmosfera spotkania, słowa trafiające do serc - owocowała rok później Sierpniem 1980 . Stała się początkiem ostatniego etapu polskiej drogi do Niepodległości.

Dokument poświęcony częstochowskiemu etapowi pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
Obejmuje wspomnienia i opinie wybitnych uczestników tamtych wydarzeń, prywatne zdjęcia fotograficzne oraz  amatorskie rejestracje filmowe z pierwszych dni czerwca 1979 roku. Wykorzystano materiały archiwalne będące w dyspozycji Krzysztofa Kasprzaka oraz archiwum Archidiecezji Częstochowskie i Telewizji Polskiej, m.in. lądowanie helikoptera z Ojcem Świętym, spotkanie z wiernymi w Katedrze, przed kościołem św. Zygmunta,
w domu biskupów oraz na Jasnej Górze. Zostały w nim także zamieszczone wspomnienia głównych organizatorów pielgrzymki m.in. ks. Infułata Mariana Mikołajczyka, ojca Jerzego Tomzińskiego, a także wypowiedzi Kardynała Stanisława Dziwisza, Prezydenta Miasta Częstochowy dr Tadeusza Wrony, Arcybiskupa Stanisława Nowaka oraz Biskupa Antoniego Długosza.


13.00 Popiełuszko - Wolność jest w nas

Rafał Wieczyński

Focus Producers Sp z o.o.

5125 149' film fabularny

Strajki w 1980 roku inicjują powstanie ”Solidarności” w Polsce. Młody ksiądz Popiełuszko zostaje duszpasterzem środowiska robotników w Hucie warszawa, którzy sprzeciwiają się władzy komunistycznej. Jednak strajki zostają brutalnie stłumione. Działalność ks. Popiełuszki przykuwa uwagę agentów służb bezpieczeństwa. Grupa znajomych sugeruje mu „ucieczkę” na stypendium zagraniczne. W 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko zostaje uprowadzony, udręczony i zabity.

18.00 Kolacja

Kaplica św. Maksymiliana


18.30 Refleksje — o. Stanisław Piętka

Sala św. Bonawentury


19.00 Spektakl teatralny - Pieśń o życiu i śmierci Chopina wg Romana Brandstaettera
— reż. Anna Osławska, Theatrum Mundi Kraków


20.30 Projekcje filmów o Chopinie - reż. Małgorzata Jedynak-Pietkiewicz


22.00 Zakończenie projekcji

Niedziela 30 maja 2010

Kaplica św. Maksymiliana


7.40 Jutrznia

8.00 Śniadanie

Sala św. Bonawentury

9.00 — 11.00 Projekcje programów multimedilanych

 

Uroczystość Zakończeniu Festiwalu „Niepokalanów 2010”

Bazylika

13.00 Msza św.

Sala św. Bonawentury

14.00 Ogłoszenie wyników Festiwalu i rozdanie nagród

Agapa


16.00 — 19.00 Projekcje filmów nagrodzonych

opr. mg/mg« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama