Z plecakiem w Karkonosze: Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou - malowniczo położona ponad głęboką doliną Izery miejscowość

Modny od lat Szpindlerowy Młyn czy Harrachov ze swoją potężną, mamucią skocznią tętnią życiem i zimą, i latem. Tymczasem 15 km od opustoszałego dziś przejścia granicznego w Jakuszycach na turystów czekają w niczym im nie ustępujące Rokytnice nad Jizerou - malowniczo położona ponad głęboką doliną Izery miejscowość.

Szeroko „rozlewające się” w okoliczne kotliny miasteczko nigdy nie jest zatłoczone. To jedna z największych zalet Rokytnic nad Jizerou. W zimie stacja narciarska, latem znakomita baza wypadowa dla wszystkich lubiących wędrówki z plecakiem po zielonych sudeckich szlakach i perfekcyjnie przygotowanych dla gości schroniskach. Składająca się z dwóch osad, Horni Rokytnice i Dolni Rokytnice miejscowość latem zamienia się w raj dla fanów kolarstwa górskiego.

Piechotą i na rowerze

Obie części Rokytnic są tak rozległe, że wędrówki oznakowanymi szlakami w obrębie miejscowości (np. pomiędzy dolną a górną częścią Rokytnic czy do osady Frantiśkov) same w sobie są już atrakcją. Warto przejść się halami od Horni Kout (nad pensjonatem Novak), obok położonej na szczycie malowniczej kapliczki Pod Dvoračkami do Horni Rokytnice. Widok na poprzecinaną nartostradami Lysą Horę (1344 m) jest imponujący. Od wspomnianej kapliczki, łagodnie do góry prowadzi zielony szlak — najważniejszy łącznik Rokytnic z głównymi karkonoskimi grzbietami. Częściej niż w Tatrach czy Beskidach napotkamy w tej części Sudetów na tzw. boudy, czyli drewniane, skromnie urządzone schroniska. Co ciekawe, boudy spotkamy także w niższych partiach gór — na polanach i halach, pomiędzy domami miejscowych górali.

Dla nieco bardziej leniwych amatorów górskich wycieczek kilka lat temu zbudowano czteroosobowy wyciąg krzesełkowy prowadzący z Horni Rokytnice na Lysą Horę. Miejscowi podkreślają, że to jedyny wyciąg prowadzący turystów do tzw. I strefy Karkonoskiego Parku Narodowego. Lysa Hora, z której rozpościera się wspaniała panorama na dużą część Sudetów i niemal cały Kraj Liberecki, jest idealną bazą do całodniowych wycieczek. Można pokusić się o wyprawę nawet na Szrenicę, do niedalekich źródeł Łaby czy wodospadu Hu'ský. Ciekawą alternatywą może okazać się także przejście górami do modnego Szpindlerowego Młyna. To już propozycja dla bardziej wytrwałych.

Miłośnikom kolarstwa polecamy liczne trasy, w szczególności tę prowadzącą z Horni Rokytnice do Harrachova oraz kolarskie „ścieżki” w miejscowości Paseky nad Jizerou. W wielu miejscach Rokytnic wypożyczyć możemy zarówno górskie, jak i klasyczne rowery. (...)

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama