Być naprawdę razem

Czy jesteś pewien, że znasz swoją żonę? Czy na pewno wiesz, czym żyje i co czuje twój mąż? Jak wyglądają wasze rozmowy? Czy dotykacie w nich spraw najważniejszych?

Czy jesteś pewien, że znasz swoją żonę? Czy na pewno wiesz, czym żyje i co czuje twój mąż? Jak wyglądają wasze rozmowy? Czy dotykacie w nich spraw najważniejszych?

Sztuka prawdziwego dialogu bywa dziś często zapominana. Rozmowa bliskich sobie osób sprowadza się często do wymiany informacji na temat codziennych obowiązków i banalnych spraw, coraz rzadziej wychodząc poza kwestie odbioru dzieci ze szkoły, obiadowego menu czy planowania zakupów. I tak okazuje się, że nawet spędzając ze sobą każdego dnia całkiem sporo czasu, można się właściwie zupełnie nie znać. Przemysł rozrywkowy nie pomaga nam w tej kwestii. Możemy korzystać z aquaparków, multikin, interaktywnych muzeów, wyjątkowych wyjazdów i… coraz bardziej się od siebie oddalać.

Jerzy Grzybowski, autor książki „Poznajemy się wciąż na nowo” przekonuje, że przyczyną wielu małżeńskich trudności jest brak umiejętności prawdziwej rozmowy. Stąd cały tom – pomyślany jako pierwsza część „Pięcioksięgu miłości małżeńskiej” – jest przewodnikiem po dobrym dialogu.

Autor, czerpiąc z bogatego doświadczenia prowadzonych przez siebie Spotkań Małżeńskich oraz długich lat własnego małżeństwa pokazuje najczęstsze błędy, jakie popełniamy, próbując się porozumieć oraz kreśli obraz tego, jak prawidłowo powinna wyglądać małżeńska komunikacja tak, aby mogła stawać się ona prawdziwym spotkaniem, zbliżaniem do siebie i coraz głębszym wzajemnym poznaniem.

Jego wykład przeplatany jest wypowiedziami małżonków, uczestników rekolekcji, którzy dają świadectwo poprawy swojej relacji oraz skuteczności proponowanych przez autora rad. Co istotne, znajdziemy tu także liczne odniesienia do nauczania Kościoła, co pozwala zobaczyć prawidłowości funkcjonowania małżeństwa w znacznie szerszym świetle, w uwzględnieniem aspektu duchowego człowieka i relacji z Bogiem.

Książka jest niezwykle życiowa, bliska małżeńskiemu doświadczeniu. Porusza wiele istotnych kwestii, czasem nawet drobiazgów, które mogą okazać się decydujące dla wspólnego rozumienia i dialogu. Ważne jest także podkreślanie, że jednym z podstawowych błędów jest założenie, że druga osoba myśli tak samo jak ja.

Czym różni się kobieta od mężczyzny? Po co nam uczucia? Jak koncentrat lub pytanie, czy małżonek chce zjeść kolację może wyprowadzić z równowagi? Czym jest wąskość i szerokość w małżeństwie? Dlaczego warto wiedzieć, czym jest prymarność i sekundalność? Dlaczego czujemy się niezrozumiani? To zaledwie kilka kwestii, o których możemy przeczytać w „Poznajemy się wciąż na nowo” Dynamicznie prowadzona narracja, głębia przekazu a zarazem lekkość pióra sprawiają, że zrozumienie treści przychodzi niejako automatycznie a lektura jest jednocześnie przyjemna, jak i pouczająca.

Książka daje możliwość samopoznania i poznania drugiej osoby, rozwoju miłości i zrozumienia trudności, jakie w związku z nią przeżywamy. Znajdziemy tu opisy różnic indywidualnych, w których możemy się odnaleźć, pomocne pytania i ćwiczenia, a także sytuacje, które mogą okazać się lustrem naszej codzienności. To dobra pozycja, by jeszcze bardziej zbliżyć się do męża lub żony i choć trochę bardziej zrozumieć, co kryje się w jego fascynującym wnętrzu.

Książka "Poznajemy się wciąż na nowo", Jerzego Grzybowskiego (Wydawnictwo M) jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama