Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Luis Valdez Castellanos SJ

SEKSUALNOŚĆ
DA SIĘ LUBIĆ

ISBN: 978-83-277-0123-7
wyd.: Wydawnictwo WAM 2014


Seksualność to wciąż dla wielu temat tabu. Niełatwo o nim mówić, co pokutuje fałszywymi przekonaniami, że seks jest zły albo co najmniej niebezpieczny.

Skąd te wszystkie przesądy?
Jakie jest źródło ludzkich dylematów i zahamowań?
Jak rozwijać swoją seksualność, by czerpać z niej przyjemność i radość?

Castellanos udziela nowych, świeżych odpowiedzi na te pytania i radzi: zadbaj o siebie całego, bo Twoja pewność siebie i dobre samopoczucie wpływają bezpośrednio nie tylko na Twój komfort duchowy i emocjonalny, ale także na Twoją cielesność.

Wprowadzenie / Tożsamość płciowaFragment

Wprowadzenie

Przedstawiam Państwu niniejszą książkę pełen radości i nadziei. Radości, gdyż pisanie jej było procesem stopniowym i niezwykle przyjemnym. Jest ona wynikiem wielu godzin pracy przy biurku, a także owocem przeprowadzonych kursów, które czasem przybierały nieprzewidziany obrót. Nadziei, gdyż poprzednio wydana przeze mnie książka1 okazała się pomocą dla wielu młodych ludzi i dorosłych, co napełniło mnie niezwykłą radością.

Mówienie o seksualności jest trudne i wymaga przygotowania. Wciąż jest to temat tabu i czasem ludziom nie sposób zdobyć się na nazwanie rzeczy po imieniu. Aby mówić o własnym ciele z czułością, szacunkiem i naturalnością, patrzeć na nie z uczuciem i podziwem, trzeba najpierw otworzyć się na nie i zapragnąć wolności.

Książka ta może się okazać pomocą dla zagubionych nastolatków, którzy dostrzegają, że świat pełen jest sprzecznych opinii i zachowań. Odnajdą oni w niej przykłady, obrazy, przemyślenia i wskazówki dotyczące podniesienia swojej samooceny, a także stworzenia w domu atmosfery sprzyjającej rozwojowi osobistemu.

My, dorośli, nie możemy żyć tak, jakby temat seksualności nie dotyczył naszych dzieci. Musimy nauczyć się podchodzić do tego zagadnienia z szacunkiem i pewnością siebie, zagwarantować młodym, że w rozmowie z nami nie zostaną zranieni czy potępieni, lecz będą mogli otwarcie opowiedzieć o swoich uczuciach, rozterkach i wątpliwościach.

Nikt nie może podarować innym tego, czego sam nie posiada. Zadaniem niniejszej książki jest nie tylko zapoznanie czytelników z tematem seksualności i odkrycie przed nimi jej bogactwa, ale także ukazanie ich własnych wewnętrznych zahamowań, dylematów i niepewności. Tylko dzięki pracy nad sobą będą oni w stanie pomóc innym. Nie chodzi tu wyłącznie o udzielenie informacji na temat seksualności, gdyż do tego wystarczy lekcja biologii w szkole, ale o przyjęcie nowej postawy wobec życia, innych osób i siebie samego.

Seksualność jest cudowną energią, stworzoną, by wypełnić nas radością, a prezentowana książka właśnie ma pomóc w odkryciu potencjału ludzkiej seksualności.

Luiz Valdez Castellanos1 L.V. Castellanos, Comunicación y manejo de sentimientos, Meksyk 2012.

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: seksualność płciowość tożsamość płciowa tabu seksualności męskie kobiece
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W