Uczą się języków obcych, zgłaszają na wolontariat, uczestniczą we wspólnych modlitwach, przeglądają pilnie materiały formacyjne... a nawet spotykają się już z gośćmi z różnych krajów świata
Uczą się języków obcych, zgłaszają na wolontariat, uczestniczą we wspólnych modlitwach, przeglądają pilnie materiały formacyjne… a nawet spotykają się już z gośćmi z różnych krajów świata. Tak młodzi ludzie wraz z ich duszpasterzami przygotowują się w Archidiecezji Katowickiej do ŚDM 2016.
Czy, już niecałe, dwa lata to wystarczający czas, aby nauczyć się dobrze języka obcego? Różnie z tym bywa… Jednak młodzi z Archidiecezji Katowickiej wierzą, że jakoś dadzą radę i próbują się nauczyć! A jak jeszcze Duch Święty oświeci i wesprze, to tym bardziej.
Arcybiskup Wiktor Skworc zachęcił młodych ze swojej diecezji, aby uczyli się różnych języków świata. Młodzi wzięli to sobie głęboko do serca… i nauka trwa już w najlepsze! Zaczęto organizować darmowe kursy, które cieszą się obecnie już sporą popularnością. Młodzi uczą się aktualnie takich języków, jak: angielski, włoski, czeski, hiszpański. W planach są już kolejne darmowe kursy. Pełne sale świadczą o tym, że chętnych na pewno nie brakuje. Młodzi mogą uczyć się jednak nie tylko języków obcych, ale np. mogą wybrać się na darmowy kurs kierowania ruchem.
- Światowe Dni Młodzieży to wielki festiwal młodych z całego świata, w którym uczestniczyć będzie wiele różnorodnych ruchów i wspólnot kościelnych ze wszystkich kontynentów – mówi Marceli Łyczko, rzecznik Diecezjalnego Centrum ŚDM w Archidiecezji Katowickiej, który ostatnio uczestniczył w spotkaniu ze Wspólnotą Youth Arise International (http://www.youtharise.org/). - Jej członkowie, pochodzący z najbardziej odległych zakątków świata takich jak Brazylia, Chiny, Indie, USA, czy Gibraltar przyjadą w liczbie ok. 2,5 tys. osób na Dni w Diecezji do Żor, gdzie będą wspólnie z młodymi Archidiecezji Katowickiej realizować program ewangelizacyjny. Podczas spotkania, któremu przewodniczył Arcybiskup Wiktor Skworc mogliśmy wymienić się pomysłami na realizację programu tego wielkiego wydarzenia – dodaje Marceli.
Anna Sobczyk, należąca do Wspólnoty Życia w Maryi Magnificat – Magnificat Young – towarzyszyła grupie zagranicznych gości. Wszyscy podzielili się swoim doświadczeniem w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, a także wymienili pomysłami, ubogacając się wzajemnie. - Spotkaliśmy się z ks. prałatem Stanisławem Gańczorzem - proboszczem parafii św. Filipa i Jakuba w Żorach, władzami miasta, a także z przedstawicielami różnych wspólnot z Żor – mówi Anna Sobczyk - Odwiedziliśmy miejsca w Żorach, w których będzie odbywał się festiwal, jak również szkoły, które będą miejscem zakwaterowania – dodaje Anna.
Niektórzy udali się na spotkanie do głównego miasta ŚDM 2016 – do Krakowa. Anna Bednar, należąca do tej samej wspólnoty, co Anna Sobczyk, była z koleżanką ze wspólnoty na audiencji u kard. Stanisława Dziwisza. Mocno zaangażowana w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, cieszyła się z możliwości uczestniczenia w tym spotkaniu, na którym byli również goście z innych krajów. - Spotkanie z Kardynałem było momentem szczególnym dla nas wszystkich, jakby przekazaniem pochodni z ogniem olimpijskim, bo przecież to on był najbliższym współpracownikiem i przyjacielem pomysłodawcy Światowych Dni Młodzieży. Nasi przyjaciele byli naprawdę wzruszeni, będąc w miejscu tak szczególnym dla papieża Polaka – mówi Anna Bednar. Obecna na tym samym spotkaniu Anna Sobczyk dodaje – Czas spotkania był dla nas bardzo owocny i rozpalił w nas jeszcze większy zapał do przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczną się, jak wskazuje licznik na stronie www.mlodzidlamlodych.pl - już za 590 dni (stan na 14.11.2014). Zabieramy się do pracy i modlitwy za Światowe Dni Młodzieży i z niecierpliwością czekamy na 2016 rok.
Archidiecezja Katowicka, na czas Dni w Diecezji, zamierza przyjąć dwadzieścia tysięcy gości z całego świata. Marceli Łyczko mówi, że listopadowa wizyta gości ze świata nie jest pierwszą taką wizytą. - Całkiem niedawno odwiedzili nas goście z Essen, jak również międzynarodowa wspólnota św. Jana, która przyjedzie do nas na poprzedzające wydarzenia centralne w Krakowie, Dni w Diecezji w liczbie ok. 2,5 tys. młodych ludzi, chcących dzielić się swoją wiarą z mieszkańcami Śląska. Grupy te mają przygotowany plan działań ewangelizacyjnych, które będą realizować na terenie miast zakwaterowania – dzieli się Marceli i zaznacza, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży idą już pełną parą! - W całej Polsce podejmowane są wszelkiego rodzaju inicjatywy, które mają na celu przygotować młodzież na przyjazd ok. 2,5 mln gości z całego świata, w tym 20 tys. pielgrzymów, którzy na czas Dni w Diecezji będą przebywali na terenie Archidiecezji Katowickiej. Całe przedsięwzięcie wymaga wielkiego wkładu pod kątem organizacyjnym, dlatego działające w każdej diecezji - Diecezjalne Centra ŚDM, składające się z takich sekcji jak, np. logistyka, promocja, czy finanse, intensywnie pracują nad realizacją założonych celów. Członkowie Diecezjalnego Centrum ŚDM z przypisanymi do nich wolontariuszami spotykają się i podejmują decyzje dotyczące najbliższej przyszłości pod kątem organizacji ŚDM na terenie Archidiecezji Katowickiej. Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne również utworzyło grupę wspierającą, której przewodniczy Kl. Mateusz Kempiński, należący do Diecezjalnego Centrum, odpowiedzialny za sekcję liturgiczną. Podczas ostatniego spotkania padło wiele twórczych pomysłów, które będą realizowane w najbliższym czasie – podkreśla Marceli Łyczko.
Nic by jednak z tego nie wyszło, gdyby nie wspólna modlitwa. Modlitwa bowiem to podstawa wszelkich takich działań. Nieustanne oddawanie dzieła Jezusowi, proszenie o Jego Ducha Jedności i Miłości. – Działania podejmowane przez młodzież zaangażowaną w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży mają nie tylko wymiar organizacyjny, ale przede wszystkim duchowy, bez którego nie było by sensu organizować tego wielkiego wydarzenia, dlatego młodzi spotykają się cyklicznie w III środy miesiąca na Eucharystii i wspólnej modlitwie, połączonej z konferencją Koordynatorów ŚDM w Archidiecezji Katowickiej – ks. Marcina Wierzbickiego oraz ks. Krzysztofa Bieli – mówi Marceli Łyczko – Osobiście uważam, że już sam etap przygotowań jest dla nas czasem wyjątkowym, ponieważ poprzez wszystkie podejmowane działania przekazujemy swoją wiarę innym ludziom, dzielimy się nią i co najważniejsze – świadczymy o Jezusie Chrystusie – podsumowuje Marceli.
Polecamy stronę: mlodzidlamlodych.pl
opr. aś/aś