Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Andrzej Bolewski

Otwarcie Wielkopolskiego Szlaku Św. JakubaW niedzielę 5 listopada 2006 o godz. 16.00 w kościele Św. Wojciecha w Poznaniu zostanie odprawiona Msza Święta otwierająca Wielkopolski Szlak Św. Jakuba. Na spotkaniu z organizatorami po Mszy Świętej odbędzie się pokaz slajdów z Drogi Św. Jakuba oraz zostaną udzielone wszelkie informacje o Szlaku.

 

Hiszpańskie Camino de Santiago to sieć szlaków pielgrzymkowych rozciągających się po całej Europie. Wszystkie spotykają się w Santiago de Compostella w Hiszpanii, w miejscu gdzie znajdują się relikwie św. Jakuba Apostoła. Szlak był bardzo popularny w średniowieczu. Odżył w latach 80. zeszłego wieku, w dużym stopniu dzięki Janowi Pawłowi II, który dwukrotnie odwiedził Santiago de Compostella. W 2004 r. Santiago odwiedziło ponad 200 tys. pielgrzymów.

Niedawno, 6 października 2006, we Wrocławiu odbyło się oficjalne otwarcie Drogi św. Jakuba "Via Regia" (Drogi Dolnośląskiej). Obecny był m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego, dr Kazimierz M. Ujazdowski, który Drogę w Polsce objął swoim patronatem honorowym.

Wielkopolski odcinek Szlaku będzie dopiero drugim w Polsce. Biegnie z Gniezna przez Lednicę, Murowaną Goślinę, Poznań, Rogalinek, Lubiń, Leszno, aż do granicy z województwem lubuskim, gdzie łączy się z Drogą Dolnośląską. Został oznakowany w lipcu specjalnymi tabliczkami z białą muszlą z czerwonym krzyżem na niebieskim tle. W listopadzie będzie też dostępny przewodnik książkowy po wielkopolskim odcinku.

Andrzej Bolewski

Więcej informacji: www.camino.net.pl

----


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: pielgrzymka droga Wielkopolska Poznań Santiago de Compostela szlak pielgrzymkowy szlak św. Jakuba Via Regia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W