Wyzwaniu, jakim są migracje, nie można stawiać czoła logiką odrzucania

W Orędziu na Światowy Dzień Chorych papież promuje wolontariat i przestrzega przed logiką zysku za wszelką cenę

W przemówieniu do korpusu dyplomatycznego Papież potępił populizm i nacjonalizm, które osłabiają wielostronny system polityczny

«Nie można stawić czoła wyzwaniu, jakim są migracje, logiką przemocy i odrzucania, ani też przez rozwiązania częściowe». Zwracając się do ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, Papież Franciszek jeszcze raz zdecydowanie potępił populizm i nacjonalizm, które osłabiają wielostronny system polityczny.

Podczas tradycyjnej audiencji dla ambasadorów z całego świata w Watykanie z okazji składania życzeń w poniedziałek 7 stycznia 2019 Papież jak zwykle podzielił się refleksjami dotyczącymi obecnej sytuacji międzynarodowej, a szczególnie zjawisku migracji będącej centralną kwestią wśród głównych wyzwań. Po nawiązaniu do tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chinami w sprawie nominacji biskupów — owocu «długiego i wyważonego dialogu instytucjonalnego», który «po raz pierwszy od wielu lat» umożliwił pełną komunię wszystkich biskupów tego kraju z Papieżem i Kościołem — Papież potwierdził «prymat sprawiedliwości i prawa» oraz konieczność «obrony najsłabszych», wśród których na pierwszym miejscu są właśnie uchodźcy i migranci. «Pragnę zwrócić uwagę rządów — powiedział — aby udzielono pomocy osobom, które musiały emigrować z powodu plagi ubóstwa, wszelkiego rodzaju przemocy i prześladowań, a także katastrof naturalnych i gwałtownych zmian klimatycznych, i aby umożliwiono podjęcie kroków, które pozwolą im się zintegrować w krajach docelowych». Stąd wezwanie do wspólnoty międzynarodowej, ażeby «dokładała starań, aby osoby nie były zmuszone opuszczać swoich rodzin i ojczyzn bądź mogły wrócić tam w sposób bezpieczny i przy pełnym poszanowaniu ich godności i praw ludzkich».

Na ten temat Franciszek wypowiedział się już podczas spotkania na modlitwie maryjnej w uroczystość Objawienia Pańskiego, przypominając, że «49 osób uratowanych na Morzu Śródziemnym» od wielu dni «przebywa na pokładzie dwóch statków organizacji pozarządowych i poszukuje bezpiecznego portu, by zejść na ląd» i kierując pełen bólu apel do przywódców europejskich, aby w stosunku do nich okazali konkretną solidarność.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama