"Jesteście wyłączną własnością Boga"

Rozpoczął się Rok św. Rafała Kalinowskiego (2007)

W Czernej k/Krakowa karmelici bosi w Polsce rozpoczęli uroczystą mszą św. obchody Roku Świętego Rafała Kalinowskiego. Inauguracja przypadła dokładnie w 144. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, w którym o. Rafał wziął udział i był jednym z przywódców. W tym dniu do Czernej przybyła XXIV Pielgrzymka Ludzi Pracy. W uroczystej inauguracji wzięli również udział przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Do sanktuarium MB Szkaplerznej i św. Rafała na długo przed mszą św. przybywali pielgrzymi. Przed rozpoczęciem Eucharystii nawiedzili i pomodlili się w ciszy przed grobem świętego. Z ciekawością zwiedzali klasztorne muzeum poświęcone o. Rafałowi oraz licznie korzystali z sakramentu pokuty i pojednania. Wielu przybyło z konkretnymi intencjami, ale chyba każdy, myśląc o ostatnich wydarzeniach w naszym kraju, przybył dzisiaj do Czernej, „by od samego Zbawiciela usłyszeć słowo Prawdy, w tej jakże trudnej sytuacji szalejących wichur ludzkich opinii”.

„Patriotyzm to nie słowa, ale czyny, patriotyzm to nie uczucia, ale oddanie siebie samego dobrej sprawie” powiedział kaznodzieja, o. Albert Wach, podczas uroczystej mszy św., która rozpoczęła się o godz. 11.00. Zebranym w czerneńskiej świątyni o. Albert przedstawił postać św. Rafała, jako prawdziwego patrioty i człowieka bez reszty oddanego Bogu i ojczyźnie. Postać, która rzuca wiele cennego światła, także i na obecną sytuację naszego kraju, społeczeństwa i Kościoła. „Ojczyzna nasza..., potrzebuje dzisiaj czynu i zaangażowania, nie sentymentów. Potrzebuje nie jakiegokolwiek czynu, lecz czynu absolutnej cierpliwości, takiej cierpliwości, jaką okazał nam Pan, takiej cierpliwości, która będzie umiała przebaczać wrogom i zdrajcom i dalej budować Ojczyznę. Pamiętajmy hasło tego roku: Jesteśmy wyłączną własnością Boga i do Niego należymy, nie do ludzi i do ludzkich opinii. Święty Rafale pomóż nam zrozumieć tę prawdę!” zakończył kaznodzieja.

Po Eucharystii procesja udała się do grobu św. Rafała, gdzie pomodlono się, poświęcono popiersie świętego, a przedstawiciele Pielgrzymki Ludzi Pracy złożyli kwiaty przy sarkofagu z doczesnymi szczątkami o. Rafała.

Reprezentacja pielgrzymki również pomodliła się i zapaliła znicze na klasztornym cmentarzu, gdzie znajdowało się pierwsze miejsce pochówku Rafała Kalinowskiego. W przyklasztornej sali pielgrzymi wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, a następnie przyszła chwila na smaczny posiłek. Bracia karmelici poczęstowali uczestników pielgrzymki klasztornym bigosem oraz ciepłą herbatą z wody ze źródła św. Eliasza.

Ojciec Przeor klasztoru w Czernej zaprosił wszystkich, którzy wzięli udział w uroczystościach, do włączenia się w obchody Roku Świętego Rafała Kalinowskiego.

Wspomniał o przygotowanym bogatym programie, którego centralne uroczystości również odbędą się w Czernej 21 lipca. Do tutejszego sanktuarium przyjadą wtedy świeccy, duchowni i zakonnicy noszący szkaplerz. Mszę św. podczas Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej o godz. 11.00. będzie celebrował kard. Henryk Gulbinowicz.

Karmelici bosi, chcąc przybliżyć wiernym postać świętego, od stycznia do listopada w wielu kościołach będą głosili kazania o ojcu Rafale. 4 listopada, szczególnie z myślą o chorych, będzie transmitowana przez Polskie Radio msza św. z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Przewodniczył jej będzie o. Marian Stankiewicz, prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

Z okazji Roku Świętego Rafała karmelici bosi przygotowali także liczne publikacji poświęcone świętemu, m.in. jego wspomnienia, materiały duszpasterskie czy rekolekcje ze św. Rafałem. W Czernej została zaprezentowana książka biograficzna o św. Rafale autorstwa o. Sykstusa Adamczyka, Niespokojne serce, specjalnie wydana na tę okazję. W drugiej połowie roku w Lublinie i w Krakowie odbędą się sympozja naukowe poświęcone życiu i duchowemu przesłaniu świętego karmelity. Jest przygotowywany film dokumentalny o Świętym.

O. Kalinowski zmarł 15 listopada 1907 r. w klasztorze w Wadowicach. Dokładnie w 100. rocznicę śmierci karmelity, do Sanktuarium Św. Józefa "Na Górce" w Wadowicach, przybędzie generał karmelitów bosych o. Alojzy Aróstegui Gamboa.

Na zakończenie Roku w uroczystościach u grobu św. Rafała Kalinowskiego w Czernej weźmie udział 18 listopada abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama